MixTip #24 – Mix na velmi nízkou hlasitost

MixTip #24 – Mix na velmi nízkou hlasitost

Mix na velmi nízkou hlasitost je technika, která pomáhá ověřit základní rovnováhu mixu. Slyšíme stále dobře základní komponenty nahrávky i na nízkou hlasitost? Pokud ano, máme větší jistotu, že je mix dobře vyvážený.

Mix na velmi nízkou hlasitost

Mix na kterém pracujeme se snažíme podrobit veškeré možné analýze, aby jsme si byli jistí, že bude dobře prezentovaný v běžných poslechových situacích.

Jedním z jednoduchých, ale funkčních metod je poslech mixu na velmi nízkou hlasitost. Proč tato metoda funguje dobře?

Nízká vs vysoká hlasitost poslechu

Síla zvuku při poslechu mixu by měla být taková, že jsme schopni vést běžnou konverzaci. Takovou hlasitost zpravidla udržujeme při míchání. Pro kontrolu mixu, můžeme využít extrémní nastavení.

Hlasitost má vliv na to jak vnímáme okrajová frekvenční pásma. Není náhoda, že hlasitý poslech nám přináší pocit větší plnosti. Možná jste se již setkali s termínem Fletcher-Munsonovy křivky.

Tento psychoakustický jev v podstatě říká, že se zvyšující hlasitostí vnímáme i více informací v okrajových frekvenčních pásmech.

Jak nám mix na velmi nízkou hlasitost může pomoct?

Zkontrolujte základní rovnováhu mixu

Pokud na nízkou hlasitost slyšíme dobře základní komponenty nahrávky, máme větší jistotu, že mix je dobře vybalancovaný.

To znamená, posloucháme zda nám neztrácejí kopák a virbl. Zda zpěv nepřestává být srozumitelný nebo neslyšný. Zda píseň neztrácí základní energii.

Jak mix ztišit?

Nejjednodušeji mix ztlumíme na master výstupu DAW. Samozřejmě, máme možnost použít kromě faderu, trimovací plugin. Můžeme mix ztišit i hadrwarově. Buď ovládačem hlasitosti na převodníku nebo na hadrware pro distribuci signálu. Není tak podstatné jak mix ztišíte. Stačí příklad z videa, kdy mix snížím na – 40 dBFS.

Pak mix zkoumáme v základních proporcích, tak jak to popisujeme v článku výše.

Video

MixTip #24

SHARE IT:

Comments are closed.