Nahráváme zpěv v domácím studiu 4.Editace

Nahráváme zpěv v domácím studiu 4.Editace


Ve čtvrtém pokračování seriálu o nahrávání hlasu se blíže podíváme na to jak nahrané stopy zpěvu vyčistit a připravit na mix.

V předešlých videích jsme si vysvětlili jak pracovat s mikrofonem a jak nastavit převodník pro záznam a jak pracovat se samotným záznamem.

V tomto díle si ukážeme jak z nahraných stop odstranit nadbytečný odpad a získat maximum z hrubého materiálu

Editace

Dříve než přistoupíme k mixu nahraného zpěvu, je třeba ho zbavit všech nadbytečných „příměsí“, které zhoršují jeho vyznění. Editační kroky slouží k vyčištění stop a k zanechání „Best of“ z nahraných stop.

V minulém díle jsme si ukazovali jak funguje nahrávání v cyklickém módu. Pokud máme více verzí dané stopy, využijeme techniku nazývanou Comping. To znamená, výběr toho nejlepšího z nahraných verzí a sesazení do jednoho výsledného „super tejku“.

V dalším kroku se zbavíme všech míst, kde běžel záznam, ale v daný moment zpěv není. Taková místa mohou obsahovat různé šumy, ruchy, které při dalším mixu vylézají na povrch. Také se snažíme odstranit různé parazitní zvuky, vznikajícím při samotném zpěvu. Např. různé mlaskání, šumlíky atd.

Začátky a konce stop začistíme pomoci funkce Fade in – Fade out. Tam kde je to třeba, prolneme stopy pomocí fce Crossfade. Stopy tak budou mít čistý průběh jak na začátku tak na konci tak i v místech střihu.

Dalším krokem je případná korekce timingu. Ne vždy jsou noty na správných místech. Takže můžeme jednotlivé části zpěvové stopy posunout a rytmus zpěvu opravit.

Video

Nahráváme zpěv v domácím studiu 4.Editace

SHARE IT:

Leave a Reply