Přestaňte dělat ve studiu stejnou chybu!

Přestaňte dělat ve studiu stejnou chybu!

Víte jakou stejně opakující chybu v domácím studiu děláme? Na Facebookové skupině profesionálních zvukařů jsem narazil na skvělý post, který poukazuje na největší problém, který v domácím studiu přehlížíme. Pokud změníte svůj přístup a zaměříte se na správnou věc, budou vaše nahrávky okamžitě lepší.

Přestaňte dělat ve studiu stejnou chybu!

Občas si čtu příspěvky ve zvukařských facebookových skupinách. Neexistuje jeden správný přístup k nahrávání, není pouze jedna správná cesta k výsledku. Přesto jsem přesvědčený, že ve fundamentální otázky a principy platí pro všechny stejně.

V domácím studiu máme tendenci tyto věci přehlížet. Buď nám nepřijdou intuitivní nebo dostatečně sexy.
Vzhledem k tomu, že pro většinu z vás je studio volnočasová aktivita, měli by jste maximum pozornosti a času zaměřit na věci, které skutečně rozhodují o výsledku.

Jaký je váš vysněný chain?

Otázku která je v nadpisu položil zvukař Boris Carloff v uzavřené FB skupině Studio Professionals CZ/SK. Ptá se ostatních, jaké je jejich představa o ideální vybavení pro záznam. Link na skupinu naleznete zde (Skupina je uzavřena, je třeba se do ní přihlásit).

Jedna odpověď mě okamžitě vyskočila do popředí. Tu napsal jiný český profesionál zvuku Michal Pekárek. S trochou nadsázky napsal: „Já sním od zdrojích zvuku, u kterých je jedno, na jakej cajk se nahrávají. Pár jich naštěstí je.“

Takhle odpověď říká co je důležitější než použitá technologie záznamu.

Soustřeďte se na zdroj

Osobně mě tento pohled konvenuje a razím tento přístup na blogu dlouhodobě.

To co rozhoduje o kvalitě nahrávky není top vybavení za statisíce. Ano v rukou profesionálů, je to ta 20% vrstva, která dělám top mix. Nicméně, žádná technologie nezaznamená více než to jaký zdroj před ní postavíme.

To co Michal Pekárek v příspěvku říká je, že naší pozornost by jsme měli zaměřit na věci, které jsou důležité ještě předtím, než zmáčkneme tlačítko Record.

Věnujte pozornost věcem jako:

Kvalita nástrojů – jsou všechny součásti nástroje v ideální kondici? Dokážeme z daného nástroje, (aparátu, kabelů, mechanik a pod.) získat maximum užitečného signálu?

Kvalita hudebníka – jsme na nahrávání připraveni? Umíme svůj part dobře? To jakou energii, vibe, náladu do partů vložíme je zásadní pro to co v mixu zůstane.

Kvalita aranžmá a obsahu písně – Ne vše co vymyslíme stojí za to nahrávat. Věnujte pozornost aranžmá i obsahu písně. Nebojte se škrtat, vyhazovat a nepovedené věci opouštět. Ano, tohle někdy bolí, ale dejte přednost kvalitě před kvantitou.

Nastavení mikrofonu – Více než výběr mikrofonu samotného (byť i to má velký vliv) je důležité JAK mikrofon vůči zdroji postavíme. Mikrofon je převodník, který snímá pouze to, co mu ukážeme. Jak to uděláme je pro výsledný zvuk zásadní.

Video

Přestaňte dělat ve studiu stejnou chybu!

SHARE IT:

Comments are closed.