Studio One – Metronom

Studio One – Metronom


Jak nastavit a upravit zvuk metronomu ve Studio One?

Studio One – Metronom

Click / Metronom – více názvu pro stejnou funkci. Metronom je zvuková informace o zvoleném tempu ve Studiu One. Metronom nás nejen drží v tempu, ale při dotáčení partů pomáhá udržet celý track konzistentní.

Funkce metronomu je logicky spjata s nastavením tempa. Základní tempo projektu upravíme v dolní části programu.

Zapnutí a vypnutí metronomu

Aktivovat metronom můžeme buď kliknutím na příslušnou ikonu na dolním menu, nebo pomocí klávesové zkratky C.

Samotné spuštění metronomu, ale nestačí. Ve Studiu One můžeme definovat kam se bude zvuk metronomu odesílat. Na každém výstupní stopě nalezneme další ikonu metronomu. Pokud ji aktivujeme, Studio One ví, že má metronom pustit do příslušného výstupu.

Smyslem tohoto zapojení je, že metronom může slyšet jen ten, kdo ho opravdu slyšet potřebuje. Např. pokud máme monitory ve studiu připojeny na výstup převodníku č. 1 + 2, slyšíme metronom pokud máme na master výstupu aktivovaný metronom.

Pokud budeme chtít přidat další odposlechovou cestu např. pro nahrávajícího hudebníka, vytvoříme další výstupní sběrnici a spojíme s výstupem 3 + 4 na převodníku. Ta bude mít také svou ikonu na aktivování metronomu. Pak může slyšet metronom pouze nahrávající hudebník a v režii ho můžeme vypnout.

Ovládání hlasitosti

Na každém výstupním busu máme i malý fader, kterým upravíme hlasitost metronomu pro danou cestu. Je tedy možné míchat hlasitost metronomu pro každou cestu zvlášť.

Studio One – Metronom

Nastavení Metronomu

Pro další nastavení otevřeme menu pomocí symbolu klíče na základní liště Transportu. Zde máme možnost nastavit jak se bude metronom chovat a jakým zvukem se bude přehrávat.

Zvuk metronomu

Zvuk metronomu změníme otevřením roletky na pravé straně menu. Máme zde na výběr širokou paletu zvuků např. Click, Clave, Rim Shot, klasický metronom nebo zvuk Tamburíny. Můžeme si importovat i zvuk vlastní, pokud si z menu nevybereme.

Akcentování

Některé údery metronomu můžeme ztišit nebo zesílit. Zpravidla zesilujeme první dobu (Accent) a zbytek taktu (Beat) necháváme tišší.

Můžeme také přidávat jemnější členění parametrem Offbeat. To znamená, že do 4/4 taktů, kde jsou pouze 4 údery, přidáme další 4 a metronom nám ťuká v osminkách.

Precount a Preroll

Precount a Preroll jsou dva způsoby jak spustit metronom před zahájením samotného záznamu. Mít informaci o tempu ještě před začátkem nahrávání.

Precount je “odťuk” před spuštěním záznamu. Podobně jako nám živý bubeník na paličky udá tempo před začátkem písně, Precount odťuká nastavený počet taktů a spustí záznam.

Preroll funguje tak, že od místa kde se nachází kurzor v okamžiku spuštění záznamu přemístí o nastavený počet taktů směrem k začátku projektu.

Pokud chceme slyšet předchozí kus skladby dřív než potřebujeme začít záznam použijeme Preroll. Pokud nám stačí dostatečný čas na soustředění se na začátek záznamu, použijeme Precount.

Repeat Accent

Pokud používáme složitější metrum např. 12/8 můžeme chtít, aby Studio One akcentovalo i jiné doby než první. Tak máme stále přehled kde se ve složitějším členění nacházíme.

Click in Precount Only

Tato možnost nám umožňuje nastavit metronom tak, že ho slyšíme pouze jako odpočet před zahájením záznamu. Poté co se odťuká nastavený počet taktů, metronom se vypne, ale záznam pokračuje dál.

Click in Play

Pokud nahráváme hodně audio materiálu, nemusíme chtít stále vypínat metronom ručně při poslechu nahraného zvuku. Pokud tuto volbu vypneme, metronom se při přehrávání audia vypne automaticky a slyšíme ho pouze při aktivaci záznamu.

Render Metronome

Někdy potřebujeme převést zvuk metronomu do audio stopy. K tomu slouží příkaz Render. Tato funkce převede metronom do projektu jako audio informaci. Tu můžeme použít jako synchronizační track, pokud exportujeme stopy pro někoho jiného.

Můžeme také použít metronom v audio stopě pro lepší kontrolu, pokud nahráváme sami sebe. Např. na konci písně chceme zpomalení. Pokud jsme ve studiu jako zvukaři, metronom vypneme ručně. Pokud jsme hudebník i zvukař v jedné osobě, můžeme stopu metronomu ve správném okamžiku ustřihnout a použít mute.

Stejně tak můžeme použít automatizaci hlasitosti např. na konci písně, kde chceme nechat vyznít zvuk nástroje a nechceme, aby nám hlasitý metronom přecházel do přeslechu.

Video

[thrive_leads id=’6276′]

Celá série Studio One na blogu oToman Studia

Studio One – NÁZEV DÍLU

Studio One – Metronom

SHARE IT:

Comments are closed.