4 Způsoby jak začít MIX

4 Způsoby jak začít MIX

Kde začít s mixem? Je lepší začít míchat bubny nebo vokál? Je dobré začít u jednotlivých stop nebo upravit nejdříve mix jako celek? 4 různé přístupy k tomu jak začít mix. Neexistuje jeden správný způsob. Každá situace je jiná a každý mix k nám promlouvá a naviguje nás jiným směrem.

Živě s oTomanem!

Přijďte se zúčastnit živého vysílání! oTázky a odpovědi s oTomanem proběhnou 19.6. 2024 od 20:00. Chcete se na něco zeptat a nemůžete přijít? Pošlete mi otázku předem přes tento kontaktní formulář. Podívejte se na pozvánku a přijďte se osobně setkat!

Kde začít mix?

Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď. Všechny metody zmíněné níže mají svou platnost. Vždy nasloucháme tomu o co si mix říká. Je tedy běžné, že můžeme přeskakovat v rámci vybrané metody do jiné. Každá z metod má své výhody i nevýhody a každá nás provede skrz mix jinak.

Mix zleva doprava

Nejběžnější metodou v domácích studiích je přístup tzv. zleva doprava. Jednoduše, začneme mix od první stopy a postupně přidáváme další, tak jak jsou fyzicky seřazeny v mixu za sebou. Tato metoda nás nutí upravovat mix tak jak postupně zavádíme jednotlivé tracky do mixu. Vhodná je spíš tam, kde máme jednoduchý mix a od začátku víme co chceme s každou položkou v mixu udělat.

Mix od nejsložitějšího místa

Někdy může být nejlepší začít mix od nejsložitější části vaší skladby. Tento přístup vám umožní vyřešit největší výzvy na začátku procesu a zajistit, že celkový mix bude co nejvyváženější. Ať už je to složitý rytmický úsek nebo část s největším počtem nástrojů, začněte zde a pracujte směrem k jednodušším částem.

Tento systém má nevýhodu, že práce na mixu není kontinuální. Mix zleva doprava přináší lepší přehled o tom, jak na sebe jednotlivé části skladby navazují. To znamená víme jaké kontrasty v mixu jsou a více vnímáme tok mixu v čase od jeho začátku ke konci.

Mix od nejdůležitější informace

Tento způsob se zaměřuje na volbě priorit v rámci vaší skladby. Ne každá informace má v mixu stejnou důležitost. Rozhodněte, který nástroj nebo vokál je pro vaši skladbu klíčový, a začněte s mixováním těchto prvků. V hierarchii důležitosti jděte v mixu postupně níže a tak zachováte hlavní informace mixu stále v popředí.

Top-down mix

Mix můžeme vnímat rozděleně ve třech vrstvách. Základní stopy – sekce – celý mix.
Top-down mixování začíná nastavením zvuku na nejvyšší úrovni v master výstupu mixu, v druhém kroku v nástrojových sekcích a postupně se přesouvá k jednotlivým stopám. Tento přístup vám umožní rychle dosáhnout koherentního zvuku celé skladby a následně se zaměřit na detaily jednotlivých stop.

Video

POZVÁNKA – oTázky a odpovědi S oTomanem ŽIVĚ 19.6.2024 (20:00)

4 Způsoby jak začít MIX

SHARE IT:

Comments are closed.