3 funkce ProTools (které bych chtěl) v Cubase?
Protools i Cubase patří mezi lídry na trhu DAW. Přesto se tyto dva programy v mnohém liší. 3 funkce Protools, které najdeme v Cubase jen částečně a které dělají Pro Tools unikátní? Pojďme se na ně podívat blíže.
Představovat tyto dva nahrávací software je asi zbytečné. Cubase je lídrem v domácích nahrávacích studiích. Protools jsou považovány za standard profesionálního nahrávání. Obě DAW mají za sebou dlouholetý vývoj a tradici. Dlouhodobě na blogu vysvětluji, že je jedno v jakém DAW pracujete, základní principy a možnosti jsou stejné. Nicméně, každé DAW je v něčem silné a v dané oblasti dominuje.
Cubase vs Protools
U obou programů je i dnes patrné, že jejich původní záměr vyrostl na odlišném základě. Zatímco Protools byl systém, který se od začátku zaměřoval na práci s audio soubory, tedy byl to digitální ekvivalent analogového nahrávání, Cubase bylo DAW, které začínalo jako midi sekvencer.
Tato filozofie je patrná i dnes. Proto jsou PT silné právě při práci s audiem, kdežto Cubase má velmi silnou midi část, která míří více na skládání hudby.
Samozřejmě, obě DAW umí jak Midi, tak Audio. Rozdíly jsou v tom, jakým způsobem dosahujeme výsledku. Následující 3 funkce Protools jsou jedny z těch, které Cubase buď postrádá, nebo jsou tyto funkce o něco méně propracované.
1. Přenášení obsahu projektů
Velkou flexibilitu nabízejí PT v oblasti přenášení dat z jednoho projektu do druhého. Máme možnost velmi rychle přenášet jakékoliv nastavení z jedné session do druhé. Stačí pouze přetáhnout z vyhledavače ikonu pro otevření dané session. PT pak automaticky otevřou tabulku pro výběr toho co chceme do otevřené session přenést. Tento výběr je velmi detailní. Od konkrétních stop, po tempo či markery až po detaily typu automatizace, nastavení plugin atd. Flexibilita je obrovská.
V Cubase v plné verzi tyto funkce také máme. Jejich možnost je, ale proti PT omezená. Je sice možnost částečného výběru, ale musíme krokovat po meníčkách a např. funkce automatického dohledání shodných stop zde zcela chybí. Tato funkce je, ale nedocenitelná, pokud potřebujeme pracovat s větším objemem projektů, či chceme rychle zakládat nové projekty bez nutnosti vytváření šablon.
2. Flexibilní routing
Velmi ohebný je v Protools routing (směřování signálu skrz DAW). Zde nalezneme systém, který je velmi jednoduchý, ale zcela bez omezení. Protools nabízejí v podstatě dva způsoby zapojení. Buď ze vstupu převodníku, který ale můžeme zapojit do jakékoliv stopy. Např. do Auxu, cože je v Cubase ekvivalent Grupy.
Druhý způsob je pak řešený pomocí Busů. Buss je v tomto případě spojnice mezi jakoukoliv stopou v projektu. Vybereme příslušný buss z nabídky a ten použijeme na výstup ze stopy a vstup do jiné stopy. Pak je v zásadě možné spojit cokoliv s čímkoliv.
V Cubase máme k dispozici zapojení, které vnímám více „zleva doprava“, tedy od zdroje k master výstupu. Routing stop je tedy v tomto smyslu trochu omezený a např. není možné výstup z pomocné stopy jako je Grupa vrátit zpět na audio stopu. Což je v Protools možné bez problémů. Cubase v plné verzi nabízí vícečetné odesílání z jednoho zdroje na více míst v mixu, ale stále zde platí spíše ono posílání „od vchodu k východu“
3. Chytrá Editace
Jedna z vlastností PT, která tento program zdobí je schopnost provádět editace nahraných stop velmi rychle. Protools mají systém, který umožňuje spustit režim ovládni pomocí jedné klávesy. Takže bez použití pomocných kláves jako CTRL, ALT atd. můžeme provádět základní editační procesy jako střih, Fade in/ Fade out, kopírování, mazání, vracení o krok zpět atd.
Pokud tyto zkratky ovládneme, je rychlost s jakou můžeme stopy editovat skutečně fascinující. Nejen tedy, že máme možnost tento systém vypnout a zapnout, ale vůbec tento koncept ukazuje v čem je síla Protools.
Cubase nám sice tyto editační kroky umožňuje nastavit podobně, ale již zde vidíme, že na ně není kladený takový důraz jako v PT. Takže pokud chceme tyto funkce provádět podobně, musíme je nastavit v Key Commands – tedy v centru pro nastavení klávesových zkratek. V této oblasti jsou Protool velmi inspirativní a stojí za to se se systémem editací v PT blíže seznámit.
Video
3 funkce ProTools (které bych chtěl) v Cubase?