Cubase – Detect Silence
Jak rychle vyčistit stopy od přeslechu, či jiných nežádoucích zvuků? Ideální je použít v DAW editor jako je Detect Silence v Cubase. Tím můžeme rychle vyčistit tracky v nahrávacím software od nežádoucího odpadu a připravit je na mix. Tyto editory nám umožňují zrychlit práci v projektu a vyhnout se tak zdlouhavé ruční editaci.
Čisté stop = dobrý mix
Pro dobrý mix potřebujeme dobře připravené stopy. To znamená nejen správnou mikrofonní techniku a dobrou performanci hudebníka. Nahrané stopy je třeba vyčistit postupem, který nazýváme editace. To zahrnuje několik základních kroků včetně vyčištění stop od nežádoucích zvuků – zpravidla přeslechů, šumů či brumů, které přirozeně nabereme během záznamu.
Jak se těchto parazitních zvuků zbavit?
Ruční editace
To jaký postup zvolit záleží na konkrétní situaci. V arzenálu máme základní editační nástroje, které nalezneme v každém DAW. Označovací nástroj (V Cubase Range Tool) + střih.
Pokud máme stopu s řídkým obsahem informací (např. přechody) je použití ruční editace smysluplné. Označíme nežádoucí místa, dáme příkaz Delete a jsme hotovi.
Hromadná editace
Druhým opakem jsou velmi husté stopy, kde jsou informace nahuštěné za sebou. Klasicky stopa kopáku nebo virblu. Tam je ruční střih úderu za úderem nesmyslný. Zpravidla nejlepším řešením je použít software, kterým stopy vyčistíme. Tehdy použijeme Gate nebo Expander.
Detect Silence (Cubase)
Můžeme být v situaci „někde mezi“. Např. hustší stopa přechodu, kytarové fráze, vokální stopy atd. Zde můžeme použít vhodný editor, který pročistí celou stopu najedenou.
Tyto editory fungují na principu nastavení prahu, pod nímž budou tišší zvuky odstraněny. Nastavíme si správnou úroveň a necháme editor nežádoucí part odstranit.
Máme zpravidla možnost korigovat rychlost a časové odsazení střihu, tak aby jsme zanechali dostatek okolního zvuku u střihu.
Po provedení střihu je vhodné vše poslechnout, upravit začátky a konce Fade in/ out funkcí. Případně celou stopu opět spojit funkcí Bounce.