Akustika ve studiu – 3 tipy pro lepší zvuk
Akustika ve studiu – často opomíjený problém v domácích nahrávacích studiích. Proč je důležité akustiku řešit? A jak můžeme zvuk v domácím studiu zlepšit pomocí tří jednoduchých pravidel? Akustika nemusí být dokonalá. Ale každé zlepšení významně přispívá ke zlepšení nahrávek v domácím studiu.
Proč řešit akustiku?
Jednoduchá otázka, která je v prostředí domácích studií často opomíjená. Odpověď je jednoduchá.
Naše místnost nám lže. Neříká pravdu o tom, co skutečně zní ze zdrojů, které posloucháme. Jak z monitorů, tak z nástrojů, které chceme nahrávat mikrofony.
Každý uzavřený prostor vykazuje vlastnosti, které je třeba kontrolovat. Součástí toho co slyšíme se stávají odrazy. Ty se vracejí se zpožděním do místa poslechu a míchají se s přímým zvukem zdroje.
Interakce přímého a odraženého zvuku vytváří deformování toho co slyšíme. Vzniká jev, kterému se říká stojaté vlnění.
Odražené vlny, které se potkávají s přímými se střetnou buď ve fázi či protifázi. Obě situace znamenají zkreslení. V daném místě buď dochází k nárůstu či propadu energie. To pak vnímáme jako nárůst nebo nedostatek frekvenčních informací.
Odrazy musíme v akustice kontrolovat.
3 tipy pro lepší zvuk
Akustické úpravy nemusejí být nákladné. Můžeme si pomoct svépomocí ke zlepšení situace. Následující 3 tipy vám pomůžou zlepšit akustiku ve vašem studiu.
1. Symetrie
Nejjednodušším způsobem zlepšení akustiky je dodržení symetrie. To znamená umístit poslechovou pozici tak, aby jsme nezískali více odrazů z jedné strany než z druhé.
Dalším krokem je umístění poslechové pozice dle pravidla 38%. V místě, které představuje 38% délky místnosti, můžeme začít s hledáním optimální poslechové pozice.
2. Správné umístění monitorů
Pozice monitorů má zásadní vliv na to co slyšíme. Vyšší frekvence jsou směrovější než frekvence nižší. To znamená, že pokud se dostaneme mimo osu reproduktoru, ztrácíme kus informace.
Základním pravidlem je umístění do rovnoramenného trojúhelníku vůči naší hlavě. Tato pozice zajišťuje vybalancovaný stereo poslech.
Měli by jsme myslit i na ideální výšku. Ta se nachází okolo 120 – 140 cm od země. A opět není vhodné mít monitory ve výšce, která představuje 50% výšky místnosti od podlahy ke stropu.
3. Bez odrazová zóna
Jeden z největších problémů jsou tzv. První odrazy. To jsou informace, které se prvním odrazem od zdi vrací zpět do místa poslechu. Zpravidla to bývají boční stěny (i strop) mezi monitory a námi. Tyto informace bývají nejrušivější a nejvíce „zamazávají“ přímý zvuk z monitorů.
Zde je řešením použití absorbčních panelů, které dokáží tuto energii zadržet.
Akustika ve studiu
Skutečně dobře ošetřená akustika je věc profesionálů. To ale neznamená, že by jsme nemohli zlepšit zvuk v domácím studiu. Každé zlepšení nás posouvá k lepšímu poslechu a tak i k lepším nahrávkám.
Video
Akustika ve studiu – 3 tipy pro lepší zvuk