Jak správně nastavit mix pro mastering

Jak správně nastavit mix pro mastering

Jak správně nastavit mix pro mastering? Co vše je třeba udělat, aby byl mix připravený pro finální úpravu?

Dříve než mix finálně upravíme je dobré provést několik důležitých kroků pro to, aby byl mix na mastering připravený v ideální podobě.

Příprava mixu pro mastering

Na začátku se samozřejmě musíme ujistit, že je nahrávka v té nejlepší podobě, jaké můžeme dosáhnout. Proto, aby jsme byli schopni to posoudit můžeme použít dvě jednoduché techniky.

– Srovnání s referenčními mixy
– Časový odstup při kontrole mixu

Referenční mixy jsou profi nahrávky, které používáme ke srovnání našich mixů. Hlavně základní proporce mixu tak můžeme kontrolovat a ujistit se že je vše upraveno dobře.

Při mixu ztrácíme odstup od celku a naši pozornost přitahují detaily. Proto, aby jsme pomyslně odstoupili od tohoto způsobu vnímání je dobré udělat mezi mixem a masteringem časovou pauzu. Alespoň den či dva.

Technická kontrola mixu

Při úpravách stop mohou vznikat různé nežádoucí zvuky. Lupance, praskot, šum. To vše by jsme měli v mixu odstranit. Zkontrolujte, zda mix takové parazitní zvuky neobsahuje. Obzvláště stopy zpěvu a perkusních nástrojů. Mastering všechny tyto detaily zesiluje.

Špatná editace

To samé platí pro špatně provedenou editaci stop. Fade-in, Fade-out na každé stopě by měl být samozřejmostí. Skryté mohou být i problémy při prolepování stop špatně nastaveným crossfadem.

Správná hlasitost

Mix by měl mít správnou výstupní hlasitost. Příliš hlasitý mix nenechává dost prostoru pro dobrý mastering. Nechejte hrát váš mix do maximální úrovně – 10 až – 6 dBFS. Tišší mix není takový problém jako mix s malým Headroomem.

Vypněte limiter

Pokud v master výstupu používáte limiter, např. pro zkoušku toho jak bude mix znít po masteringu, nezapomeňte jej vypnout. Limiter jako součást mixu může být pro mastering velký problém.

Vypněte všechny pluginy v master výstupu

Pokud máte v master výstupu pluginy, které používáte na analýzu zvuku, vypněte je také. Samozřejmě, ty pluginy, které mají zvuk upravovat (Např. kompresor, ekvalizér) necháme spuštěné.

Exportuje s odsazením

Pro export dejte před píseň i za ní trochu volného místa navíc. Před písní tak zamezíte špatnému nástupu některých procesů. Na konci zase počítejte s doznívajícími efekty, které nejsou v projektu vizuálně vidět.

Exportuje v nejlepším rozlišení

Pro mastering používáme nejlepší možné rozlišení. Použijte tedy alespoň rozlišení ve kterém jste track nahráli a míchali. Snižování datového rozlišení nechte až po masteringu. Samozřejmý je export v neztrátovém formátu jako je waw.

Kontrolujte export poslechem

Technika může být záludná a při exportu vznikne nechtěná chyba. Někdy můžete při nastavení exportu něco v nastavení přehlédnout, jindy se stane, že něco technicky zazlobí. Vždy export zkontrolujte poslechem. Obzvláště pokud zasíláte tracky na mastering jinam.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak správně nastavit mix pro mastering

SHARE IT:

Comments are closed.