Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?
Mastering a mix. Dvě zvukařské disciplíny, které spolu souvisejí. Přesto každá z nich má jiný účel. Čím se liší si vysvětlíme v následujícím příspěvku.
Při vzniku nahrávky procházíme tři základní fáze. Záznam, mix a mastering. Záznam je zachycení zdroje zvuku a uložení do nahrávacího software. Při mixu pracujeme s jednotlivými tracky a chceme je sladit v kompaktní, údernou, vyváženou informaci. Mastering slouží jako finalizační proces, při kterém ještě zlepšujeme zvukové vlastnosti mixu.
Mastering a mix – jaký mají cíl?
Při mixu sledujeme dva cíle.
Řemeslně vybalancovat nahrávku.
V jednoduchosti to znamená, upravit zvuk tak, aby mix zněl dobře na jakémkoliv poslechu. Snažíme se dosáhnout vyrovnaného poslechu od sluchátek, přes telefon, auto, či hifi systém. Právě dobrý mix se zpravidla pozná podle toho, že dobře prezentuje nahrávku na jakémkoliv poslechu.
Druhý cíl je zvukově umocnit sdělení písně.
Podpořit náladu a emoci. Ve zvukařském arzenálu máme mnoho nástrojů, jak pomoci zdůraznit interpretovu myšlenku. Naším cílem je pochopit co chce interpret světu říci a to zdůraznit v mixu.
Škála je široká – od syrovosti rockové nahrávky kterou máme spojenou s pocitem energie po studený syntetický sound, který vyvolává pocit odcizení či naopak akustický zvuk, který má působit přívětivě. Vše můžeme podpořit vhodným použitím ekvalizace, komprese, efektů či jiných zvukařských fíglů.
Mastering nepracuje s jednotlivými složkami mixu. Úpravy aplikujeme na celou stereo stopu.
Cílem je ještě zlepšit sonické vlastnosti nahrávky. Posunout zvuk o krok dále. Vyrovnat rozdíly mezi více tracky, pokud masterujeme celé cd. A také se během masteringu celá nahrávka zesílí. Základy o masteringu naleznete v tomto videu.
Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?
Mix se soustředí na jednotlivé stopy. Mastering na celou nahrávku. V mixu sledujeme jak sladit jednotlivé složky nahrávky. Při masterignu vnímáme nahrávku jako celek.
Video
Mastering a mix – jaký je mezi nimi rozdíl?