4 největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu v ROCE 2021

4 největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu v ROCE 2021

4 největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu v ROCE 2021

Jsme na konci roku 2020 a máme za sebou jeden z nejzvláštnějších roků v naší novodobé historii. Situace ve které se nalézáme se dotkla našich životů v mnoha ohledech. To platí i pro naše nahrávací studia. V tomto posledním letošním příspěvku se blíže podíváme na 4 Největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu, které v domácích studiích překonáváme.

4 Největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu

Alespoň v jednom bodě z níže uvedených se pozná většina z nás. Nejste v tom sami. Nejsou to však důvody, kvůli kterým by jste neměli zahájit svou činnost ve studiu v novém roce 2021.

Nedostatek času

Jedna z největší výzev v domácím studiu je najít si pravidelně dostatek času. Máme zpravidla mnoho povinností, které nás od studia vzdalují.
Bohužel zde platí, že na studio máme pouze tolik času, kolik si ho uděláme. Zní to jednoduše? Tak to je. Čas je bohužel omezený zdroj. Proto, aby jsme si čas našli musíme si nastavit studio jako prioritu.

Nastavte si pevný čas/den, který ve studiu strávíte.
Napište si to do kalendáře a mějte to před očima.
Trvejte na tomto vymezeném čase vyjma opravdu výjimečných situací.

Čas ve studiu vytěžte na maximum. Zbavte se všech zdrojů rušení. Vypněte telefon, sociální sítě a mějte se svým okolím domluveno, že tento čas je jen váš.

Menší pravidelné bloky času jsou efektivnější, než jednorázově delší čas, který ve studiu strávíte. Naučíte se kratší čas ve studiu využít efektivně. Budete se soustředit pouze na podstatné věci. Pravidelnost je důležitá i pro zapamatování si všech dovedností ve studiové praxi.

Nedostatek vybavení

Největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu? O.k. zmiňuji 4 a tato je nejmenší. Vybavení je ten nejhorší důvod, proč by jste neměli začít s nahráváním. Většina z nás již nějaké vybavení vlastní. Opravdu jste z něj vytěžili maximum? Znáte každou část svého nahrávacího vybavení do detailu?

Na blogu razím přístup: „Začněte s tím co máte na stole nyní.“ Vaše nahrávky nezmění lepší vybavení, ale schopnosti vytěžit maximum z toho co vlastníte nyní.

Samozřejmě, neříkám, nekupujte nové vybavení. Říkám, kupujte ho ve správný moment. Až když vás současná situace opravdu omezuje. Až jste si jisti, že víte, že to co máte již na další postup nestačí.

Při současných cenách, můžete získat vybavení, které bylo před pár lety řádově dražší.

Vaše nahrávky nezlepšíte investicemi do dalších kusů vybavení, pokud je neumíte použít.

Nedostatek znalostí

Na začátku vaší cesty ve studiu budete narážet na nedostatek znalostí. Je to součást procesu. Nahrávání je v jádru umělecká činnost, je ale závislá na technické a technologické základně, kterou musíme ovládnout.

Pro začátečníky je to výzva, ale při správné postupu se můžete zbavit zbytečné frustrace.

Nesnažte se vše pochopit najednou. Domácí nahrávací studio je jako hudební nástroj. K jeho ovládnutí je třeba čas a trpělivost. Naučte se odměnit za každý krok vpřed. Vytvořte si v počítači složku do které vkládejte všechny své hotové nahrávky. Ano, ze začátku to nebude úplně ono. Ale uvidíte, jak se během krátkého času zlepšíte, pokud se budete studiu věnovat pravidelně.

Čerpejte z co nejvíce zdrojů a převádějte vše do praxe. Zkoušejte co funguje pro vás a co ne.

Strach z odmítnutí

U majitelů domácích studií slyším často podobný příběh:

„Hmm, studio si dělám pro sebe. Nechci své nahrávky moc prezentovat. Stačí mi si nahrávat doma jen pro vlastní potřebu.“

To zní na první pohled přirozeně, ale často se za tímto skrývá strach z kritiky a odmítnutí naší práce. Je jasné, že naše nahrávky jsou jako naše děti, dáváme do nich hodně ze sebe. Není příjemné se nechat veřejně kritizovat.

Ale jako tvůrci musíme umět tuto roli zvládnout.

Za prvé, jaký smysl má tvořit pouze do šuplíku? Hudebníky a zvukaři se stáváme z potřeby tvořit a sdílet své pocity s okolní světem. Tímto přístupem vynakládáme hromady energie, která přijde vniveč. Ano, může nás někdo kritizovat, ale přicházíme i o možnost někoho oslovit, získat skutečného fanouška.

Za druhé, pokud se bojíme prezentovat veřejně naši práci, přicházíme o zpětnou vazbu a tak o možnost dalšího růstu. Upřímně míněná zpětná vazba nás může posunout vpřed. Samozřejmě, musíme se naučit rozlišovat mezi neplodnou kritikou a konstruktivním posouzením nahrávky.

Může nám to přinést krátkodobě nepříjemné pocity, ale dlouhodobě nás to posune. Každý zpravidla ví nebo tuší, kde je slabé místo. Pro rychlejší posun se nebojte zpětné vazby.

Najděte si okruh lidí, kterým věříte a s nimi nahrávky sdílejte. Často se dozvíte věci, které by vás ani nenapadli.

Dárek

Jako poděkování za uplynulý rok vám dávám níže malý dárek. Připravil jsem 2 playlisty na Spotify. Ty jsem sestavil na základě nominací za rok 2020 a 2021 na Grammy za zvuk. Tyto dva playlisty můžete použit je jako referenční poslech.

Playlist jsem skládal na základě tohoto zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Grammy_Award_for_Record_of_the_Year

Grammy zvuk 2020: https://open.spotify.com/playlist/0xxNVJREUr5m2rru6cEVZK
Grammy zvuk 2021: https://open.spotify.com/playlist/5rVFQA74K6b9kY2v6BMBdF

Video

[thrive_leads id=’6350′]

4 největší BARIÉRY v Domácím Nahrávacím Studiu v ROCE 2021

SHARE IT:

Comments are closed.