MONO Efekty v MIXU

MONO Efekty v MIXU

MONO Efekty v MIXU. V mixu přehlížíme možnost zapojení stereo efektů místo v monu. Proč je toto zapojení zajímavé a v čem je jiné proti stereo reverbu nebo delay?

Mono Efekty vs Stereo Efekty

Při vytváření prostoru v mixu zpravidla sáhneme automaticky po stereo variantě efektu jako je delay nebo reverb. To je i u tohoto druhu informací v mixu přirozené. Vnímáme je prostorově a široce. Může nastat situace, kdy je takové zapojení nevhodné. Mix je buď příliš hustý, aranžmá nebo použité zvuky zabírají v prostoru nahrávky příliš místa.Případně informace v mixu následují za sebou velmi rychle a další dozvukování či efektování činí mix nekonkrétním.

Ze sterea na mono

V takovém případě je vhodné použít monofonní zapojení. To umožňuje lepší kontrolu nad tím, kde se v mixu daný efekt přesně nachází. Můžeme použít takový efekt velmi silně a přesto celkově mix nezamazává a nepřekáží v něm.

Mono a stereo verze efektů i při stejném nastavení jsou barevně trochu odlišné. Takže nejde jen o konkrétní lokalizace v panoramě, ale i o trochu jiný vjem z použití daného prostoru.

Např. v hustém aranžmá budeme chtít udělat mohutný zvuk virblu s dlouhým dozníváním. Pro takovou situaci se nám hodí mono reverb lépe než stereo verze. Výstupy z efektových stop můžeme zasadit na přesné místo v panoramě. Takže dozvuk se může vyskytovat přímo pod stopou virblu. To samé bude platit u informací nacházejících se mimo střed panoramy.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

MONO Efekty v MIXU
Jak použít mono a stero efekty v mixu.

SHARE IT:

Comments are closed.