3 Tipy pro LEPŠÍ MIX Reverbu
3 Tipy pro LEPŠÍ MIX Reverbu – Jak použít reverb tak, aby seděl dobře v mixu? Jak tento efekt nastavit při míchání správně?
Jak použít Reverb v mixu?
Umělé dodání prostoru do mixu používáme téměř v každém projektu. Dozvuk zpravidla dodáváme buď proto, že zvuk je příliš „suchý“, nemá přirozenou ambienci. Nebo chceme použít reverb záměrně jako zjevný efekt. Pro lepší zasazení dozvuku do mixu můžeme použít následující 3 tipy.
Ekvalizace Reverbu
Zapojení tohoto efektu zpravidla děláme přes efektovou sběrnici a odesílání přes Send. Pak můžeme vnímat tento efekt, jako jakoukoliv stopu v mixu a stejně tak s ní manipulovat. Vlastností reverbu je, že má svou vlastní barvu. A také se v mixu neztrácí okamžitě. Pokud chceme lépe kontrolovat, jak samotný efekt zní, můžeme jeho výstup upravit ekvalizérem.
Reverb je z podstaty efekt, který se „roluje“ skrz mix a pomalu doznívá. Tento dozvuk pak zastírá další, nastupující fráze. Proto je žádoucí tento výstup z efektu upravit tak, aby jsme odstranili frekvence, které zpravidla mix zastírají nejvíce – basy. Také může mít reverb nežádoucí barvu a může působit příliš ostře. Můžeme výstup z efektu zjemnit oříznutím vysokých frekvencí.
Správná délka doznívání
Velmi důležité je volba správné délky doznění efektu. Hlavně u reverbů, které používáme pro doplnění chybějícího vjemu prostoru chceme, aby dozvuk nebyl zbytečně dlouhý. Nechceme, aby doznívající fráze zastírala frázi nastupující. Délku doznívání tedy nastavujeme dle hustoty a tempa tracku.
Můžeme také zvýšit konkrétnost tracku pomocí parametru Pre- Delay. Ten „odsadí“ nástup efektu podobně jako attack u kompresoru.
Automatizace
Reverb nemusí být statický. Nemusí mít stejnou délku, hloubku atd. ve stopě od začátku do konce. Můžeme použít automatizaci v DAW k tomu, aby jsme objem tohoto efektu změnili. Např. sloka vokálu může být „sušší“ a refrén naopak více ponořený do dozvuku. Tyto změny můžeme řídit napříč celým mixem pro vytváření kontrastu a změn v nahrávce.
Video
3 Tipy pro LEPŠÍ MIX Reverbu