Co je Buffer Size?

Co je Buffer Size?


Co je Buffer Size? Správné nastavení je klíčové pro správný chod vašeho studia v jakékoliv situaci. Samotné nastavení je snadné. Ve videu si vysvětlíme, co nastavením Buffer Size měníme a proč je třeba Buffer měnit.

Buffer Size teoreticky

I když se jedná o technickou záležitost, není třeba se obávat velkých složitostí. Každý systém který tvoří digitální záznam zvuku potřebuje nějakou dobu než audio dokáže zpracovat a uložit na harddisk. Procesem zvaným samplování, se zvuk při převodu z analogu do digitální formy „rozkouskuje“ na tzv. samply – vzorky.

Ty jsou dočasně uskladněné v RAM paměti než jsou zapsána na harddisk. Ten potřebuje na uložení dat, nějaký čas, nedokáže data zapsat okamžitě.

Buffer je nastavení kolik času má náš systém pro zápis dat na harddisk.

Buffer Size prakticky

Nastavení Buffer size ovlivňuje dvě věci. Jak rychle právě nahrávaný zvuk prochází skrz systém a DAW zpět na výstup převodníku. A jak hodně zatížíme počítač. Čím nižší buffer je (tedy nižší počet samplů) tím rychleji zvuk skrz systém prochází ale tím více je celý systém zatížen.

Záleží tedy na tom v jaké situaci se nacházíme.

Pokud nahráváme, potřebujeme, aby audio procházelo skrz systém co nejrychleji. Tedy nastavení buffer size s co nejnižší hodnotou, kterou nám systém dovolí.

Zcela opačná situace je u míchání. Tam nepotřebujeme rychlý průchod dat pro monitoring, ale šetříme výkon počítače pro použití plugin.

Proto měníme i nastavení buffer size dle toho co právě děláme.

Buffer a virtuální mixy

Vědět o nastavení Buffer Size je vždy dobré, jsou ale situace kdy buffer měnit nemusíme. Pokud má náš převodník virtuální mix, ve kterém můžeme míchat audio přímo ze vstupu karty a zároveň přimíchávat audio ze záznamu z DAW, není třeba Buffer Size při záznamu snižovat. Vše se „počítá“ na „čipu“ samotného převodníku. Pouze v okamžiku, kdy potřebujeme, aby zvuk při záznamu procházel skrz DAW – například proto, že potřebujeme použít simulaci kytarového aparátu, který máme v nahrávacím programu jako plugin, musíme buffer snížit kvůli latenci – pomalému průchodu signálu skrz celý řetězec.

Video

Co je Buffer Size?

SHARE IT:

Leave a Reply