Cubase – jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop

Cubase – jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop

Jak v Cubase vložit prázdné takty do rozpracovaných stop? Jak si vytvořit prázdné místo pro vložení nových stop v rozepsaném projektu?

Jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop

Při editačních úpravách v Cubase, např. při psaní nové hudby, či razantnějším kopírování celků skladby při mixu, potřebujeme vytvořit v rozpracovaném projektu prázdné místo. Jak vložit prázdné takty do stop? Můžeme použít dvě metody jak si prázdné takty vytvořit.

Insert Silence

Pro jednodušší definici místa, které chceme uvolnit použijeme funkci Snap. Tu nadefinujeme na rozlišení pro celé takty (Bars). Zpravidla chceme označit celé takty, ne jen jejich části. Pro samotné označení použijeme nástroj Range Tool. Pak jen tažením označíme příslušnou část stop.

V případě rozsáhlejších projektů hrozí, že některé stopy zapomeneme označit. Pro jednodušší označení rozpracovaných stop můžeme použít malý trik. Pokud všechny tracky vložíme do Folder Tracku, stačí označení provádět pouze na něm. Všechny další editace se do ostatních stop propisují. Pro vložení volných taktů to není nezbytné, ale je to přehlednější způsob.

Poslední krok jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop je použití funkce Insert Silence. Tu nalezneme v menu Edit – Range – Insert Silence. Příkaz vloží „ticho“ do definovaného rozsahu Range Tool a posune tracky za pravou stranou rozhraní dozadu.

Signature Track

Druhý způsob jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop je použití Signature Tracku. Ten slouží k definování metra. Nicméně, nabízí nám i možnost manipulovat s celým projektem. V tracku si otevřeme menu Proces Bars. V něm máme možnost nejen vložit prázdné místo na přesný počet taktů. Můžeme celé sekce tracků v dané oblasti mazat či nahradit.

Signature track nabízí editačně rozsáhlejší možnosti než Insert Silence. Je to, ale metoda o něco pomalejší a pokud nám stačí rychlé vytvoření místa pro nové tracky, je Insert Silence rychlejší. Pokud použijeme klávesovou zkratku CTRL+SHIFT+E je tato editace velmi rychlá.

Video

Cubase – jak vložit prázdné takty do rozpracovaných stop
Více o Cubase

SHARE IT:

Comments are closed.