Cubase začátečník: 06 Základy Audio Editace
Vítejte v dalším díle série Cubase začátečník: 06 Základy Audio Editace! Dnes se zaměříme na velmi důležitou oblast – základy audio editace. Proč je editace tak důležitá? Protože i drobnými úpravami můžete dosáhnout obrovského rozdílu v celkové kvalitě zvuku. Ať už nahráváte vlastní hudbu, tvoříte podcast nebo připravujete mix, dobře provedená editace je základem pro profesionální výsledek.
Cubase začátečník: 06 Základy Audio Editace
V tomto díle série Cubase začátečník si ukážeme, jak jednoduché, ale přitom zásadní postupy mohou výrazně ovlivnit kvalitu Vašich nahrávek. Zaměříme se na vyčištění stop pomocí funkcí jako Fade in, Fade out, Crossfade a Bounce, podíváme se na klíčové editační nástroje v Cubase a nakonec si ukážeme, jak využít funkce pro precizní časování, dolaďování nebo ochranu hotových stop.
Základní editace – Vyčištění stop
Fade in dokáže odstranit případné ruchy na začátku nahrávky (například nechtěný šum mikrofonu). Fade out slouží k plynulému utlumení konce tracku, což je užitečné pro vokály nebo kytarové party. Crossfade zamezí vzniku lupnutí při navazování dvou klipů, třeba dvou různých vokálních pasáží.
Editační nástroje 1 (Object Selection, Range Tool)
Object Selection vybere a přesune celé klipy, zatímco Range Tool označí pouze konkrétní část nahrávky. Tuto funkci oceníte například tehdy, když potřebujete vystřihnout falešnou slabiku ve vokálu. Pro lepší přehled v projektu využijte zoomování myší v kombinaci s klávesami Ctrl a Shift.
Spojování stop (Bounce Selection) a funkce Save as
Pokud máte více krátkých klipů a chcete je sloučit do jednoho, využijte Bounce Selection. Takto zpřehledníte práci a snadno upravíte celý úsek najednou.
Souběžně můžete pracovat na různých verzích jedné skladby a ukládat je pomocí Save as, abyste se mohli kdykoliv vrátit k původnímu stavu.
Editační nástroje 2 (Nůžky a střih), Kombinované nástroje (Combine Tools)
Nůžkami jednoduše rozdělíte klip na přesném místě, třeba při odstraňování jediné nežádoucí sekvence ve vokální stopě. Combine Tools potom ušetří čas sloučením více editačních funkcí do jednoho nástroje, čímž snížíte počet nezbytných kliknutí.
Editační nástroje 3 (Tužka, Guma, Lepidlo, Mute)
Tužka poslouží k drobným úpravám v nahrávce nebo na automatizační křivce. Guma odstraní nepotřebné segmenty. Lepidlo (Glue) spojí dva klipy dohromady a Mute ztiší pasáž, která se Vám aktuálně nehodí do mixu.
Editační nástroje 4 (Line – křivky, Scrub, Barvy)
Line je skvělá pro kreslení křivek při automatizaci (třeba hlasitosti). Scrub Vám umožní najít konkrétní chybný moment v nahrávce poslechem milisekundy po milisekundě. Díky volbě Barvy se lépe zorientujete v projektech s větším počtem stop.
Editace Timingu (Slip Editing), Kopírování a vkládání (Cut, Paste, Paste at Origin)
Slip Editing posune obsah klipu, aniž by měnil jeho polohu v čase, takže snadno dorovnáte pasáž, která mírně ujíždí v rytmu. Pomocí Cut, Paste a Paste at Origin rychle zduplikujete třeba refrén nebo perkusní pattern.
Rychlejší editace – Funkce Snap
Zapnutý Snap způsobí, že se klipy zarovnávají k mřížce (například k taktu). Tím udržíte rytmus konzistentní a přehledný, což oceníte hlavně u taneční hudby či jiných stylů s důrazem na precizní groove.
Editace Dolaďování (Variaudio)
Variaudio pomáhá s intonační přesností vokálů a nástrojů, které drobně ujíždějí. Nemusíte tak opakovaně nahrávat celý part, stačí posunout falešnou notu na správnou výšku, aby zněla čistě a zapadla do mixu.
Zámek – Ochrana stop (Lock) a Shrnutí
Pokud máte nějakou stopu už pečlivě vyeditovanou, pomocí Lock ji uzamknete proti nechtěnému přepsání či posunu.
V závěru se vyplatí zopakovat tři základní kroky: zapracujte na čistotě nahrávek (Fade, Crossfade, odstraňování ruchů), využívejte efektivní nástroje (nůžky, tužku, Combine Tools) a dbejte na časovou i ladicí přesnost (Slip Editing, Variaudio, Snap). Uvidíte, že se Vaše nahrávky dostanou na vyšší úroveň a budete mít nad nimi lepší kontrolu.