SuperPlate – SoundToys
Nový plate reverb firmy Soundtoys se jmenuje Superplate. Proč je tento dozvuk zajímavý a jaké možnosti nabízí? Recenze pluginu Superplate pro domácí nahrávací studia.
ŽIVĚ s oTomanem!
Ve čtvrtek 8.6.2023 od 20:00 budu pořádat živé vysílání Otázek a Odpovědí s oTomanem. Přijďte se zeptat na cokoliv co vás o zvuku v domácím studiu zajímá.
Vysílání proběhne na Youtube zde.
Vaše otázky mi můžete položit při přímo při vysílání.
Nebudete mít čas?
Nevadí. Pošlete mi otázky předem přes tento formulář a podívejte se na záznam vysílání později.
Plate Reverb
Jsem velký fanda plate reverbů. Tyto dozvuky mají specifický vřelý, hutný zvuk, který se velmi dobře pojí s nahrávkou.
Umělý dozvuk se do nahrávek se přidával od začátku nahrávání. Způsoby jak to šlo technicky udělat se s vývojem technologie měnily. Od dozvukovacích komor došel vývoj k plate reverbům.
Původní plate reverby byly velké zařízení, které bylo nutno izolovat od vibrací studia. Jednalo se o velké boxy v nichž byl vložený velký plát plechu. Ten se rozechvíval zvukovým zdrojem a tyto vibrace se zpět snímaly a vracely do mixu. Díky tomuto mechanickému způsobu měly plate reverby hustý, bohatý sound.
Na nějaký druh plate reverbu narazíme v každé dozvukovací plugině. V tomto příspěvku se blíže podíváme na nový plugin firmy Soundtoys – Superplate.
Superplate
5 reverbů v jednom
Tento plugin je větší verzí pluginy Little Plate. Nalezneme v něm simulaci 5 hardwarových plate reverbů. Od klasiky EMT 140 či méně známého modelu EMT 240 až po raritní zařízení Stocktronics RX4000.
Každé ze simulovaných zařízení má odlišný charakter a máme v ruce mnoho barev od vyrovnaného dozvuku až po agresivnější polohy.
Preampy
Skvělým doplňkem je část simulace preampu. Zde můžeme zvolit buď elektronkový nebo FET předzesilovač. Případně předzesilovač vyřadit zcela. Zatímco elektronka zvuk zhutní, saturuje a zatemní, FET zvýrazní transientní náběhy a je údernější. Nastevení bez preampu je pak čistší a objem dozvuku se celkově sníží.
Ekvalizace
Plugin nám dává možnost frekvenční úpravy. V základním náhledu máme po ruce High pass a Low pass filtr. V rozšířeném nastavení nalezneme úpravu strmosti filtrů ale i další dvě pásma ekvalizace. Zvuk reverbu můžeme vytvarovat velmi specificky, nejsme odkázáni jen na filtrování basů a výšek.
Modulation
Modulace umožňuje doznívající reverb „rozkmitat“ změnou výšky tónu. Dozvuk se „prohýbá“ a mění se jeho výška nahoru a dolů. Jak rychle k této změně dojde můžeme v rozšířeném nastavení upravit parametrem Rate.
Auto-Decay
Méně obvyklou, ale zajímavou funkcí je dynamické zkracování délky dozvuku. V rozšířeném nastavení máme funkci Auto-Decay. Plugin můžeme nastavit tak, že délka reverbu se bude měnit na základě hlasitosti signálu.
V nastavení máme parametr Treshold, který funguje podobně jako práh u kompresoru. Druhý parametr Target určuje o kolik se bude čas dozvuku zkracovat. Můžeme tento parametr vnímat podobně jako ratio u kompresoru. Poslední ovladač Recovery určuje za jak dlouho se vrátí dozvuk na svou původní délku. V analogii s kompresorem můžeme vnímat Recovery jako Release time.
Tato funkce umožňuje přizpůsobit délku dozvuku podle konkrétní stopy. Dozvuku bude pulzovat a nebude statický. Ideální např. pro stopu smyčky bubnů.
Stereo/Mono/Mix/Decay
Pluginu vévodí největší ovladač Decay. Ten určuje hloubku dozvuku. Uvidíme na něm také měřák pro nastavený Auto – Decay.
V rozšířeném nastavení máme k dispozici nastavení šířky efektu ve stereu. Efekt můžeme zúžit na úplné mono (což se může hodit častěji než se zdá). Vedle máme možnost umístit reverb kdekoliv v panoramě.
Užitečný je také mix knob. Tím měníme poměr efektovaného a čistého zvuku. Někdy tak můžeme lépe vybalancovat objem efektu v mixu.
Superplate je vynikající plugina. Osobně jsem fanda firmy SoundToys a jejich pluginy používám všechny. V současném okamžiku je SuperPlate v zaváděcí ceně a jistě stojí mu věnovat alespoň pozornost.