Základy práce v DAW – 11. Automatizace
Jednou z nejsilnějších funkcí současných DAW je možnost zápisu automatizace. Pokud chceme aby mix byl plastický, barevný a vyvážený, je použití automatizace nezbytné. Co tedy je Automatizace?
Automatizace
Automatizace je funkce, která nám umožňuje „naprogramovat“ změny parametrů mixu v průběhu přehrávání písně. Zní to komplikovaně, ale v zásadě je to velmi jednoduché.
Pokud chceme změnit hlasitost v jedné stopě, použijeme automatizaci. Nebo pokud chceme změnit pozici stopy v panoramě, opět použijeme automatizaci. Nahrajeme tuto změnu k příslušné stopě a DAW již mění parametr dle našeho nastavení sám.
Ale změnou hlasitosti nebo panoramy to pouze začíná…
K čemu je to dobré?
Představme si několik modelových situací.
Náš mix začíná např. kytarovým riffem. Ten je na začátku písně jedinou informací. Takže tento riff je na středu panoramy a nahlas. V okamžiku kdy nastoupí zbytek kapely se riff utlumí a posune na okraj panoramy. Všechny tyto změny provedeme automatizací.
Jiná situace.
Ve sloce máme vokál který má jemnější dozvuk. Při nástupu refrénu můžeme změnit míru dozvuku hlubším nastavením sendu. Opět pomocí automatizace.
Další situace
Máme např. akustického kytaristu nebo zpěváka, který se nám při nahrávání hýbe. Změna vzdálenosti od mikrofonu se projeví jako změna barvy. Aby byl track více konzistentní, můžeme změnit nastavení ekvalizéru. Opět pomocí automatizace.
Automatizace je tedy nejen nástroj k detailním (ú)opravám nedokonalostí v mixu, ale i velmi kreativní nástroj, kterým můžeme mix rozhýbat a tvarovat.
Jak s automatizací pracovat si ukážeme ve videu.
Video
Celá série Základy práce v DAW
Základy práce v DAW – 11. Automatizace