10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 1.část

10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 1.část

Mnozí z nás vstupují do nového roku s předsevzetím nahrát více hudby než v roce minulém. Jak být v našem domácím studiu efektivnější? Jak v omezeném čase v vytěžit co nejvíce? V tomto článku najede několik tipů

Nahrávání v domácím studiu je specifické. Většina z nás mu může věnovat pouze vymezený čas. Kromě studia máme své rodiny, přátelé, práci, kapely a tak se čas pro studio většinou redukuje na víkendy, večery a noci.

Jak toto omezení zvládnout? Jak si ukážeme v dvoudílném příspěvku, méně času nemusí být jen špatné, naopak je to faktor, který může obrátit ve svůj prospěch. Také si ukážeme některé pasti, který nás mohou ve studiu brzdit.

1. Míchejte potichu

Tato technika přináší dvě výhody.

Menší hluk méně unavuje. Pokud po celém dni usedneme do zvukařského křesla, další faktor, který nám stěžuje práci je únava. Únava snižuje naší schopnosti kriticky posuzovat co se ve zvuku děje.

Snížená hlasitosti nám umožňuje vydržet déle se soustředěním.

A druhá výhoda je – tišší poslech je výhodnější strategie pro mix.

Eliminuje tak akustiku místnosti která je (v domácích studiích) často neupravená vůbec nebo nedostatečně.

A pokud mix hraje vyváženě při nízké hlasitosti, je jisté že bude hrát dobře i hlasitosti vyšší. Se zvýšenou hlasitostí se dorovnává rozdíl mezi krajními frekvenčními pásmy a středy a poslech nám připadá plnější.

Pokud tedy mícháme tak, že nám basový sektor hraje dobře i při nízkých hlasitostech, máme s největší pravděpodobností nastavený mix dobře.

A menší intenzitu hluku jistě ocení i naše okolí :)

2. Zbavte se všech zdrojů rušení

Telefon, internet, televize, ale i vaše bezprostřední okolí jsou zdrojem rušení. Odolat všem těmto podnětům je nesnadné a často zjistíme, že místo studiové práce děláme úplně něco jiného.

Čas na práci ve studiu věnujte pouze práci ve studiu. Neustálé odvádění pozornosti stojí další energii a půlhodina soustředěné práce vydá víc než hodina proložená odskakováním ke kontrole pošty nebo Facebooku.

I ve svém bezprostředním okolí se snažte o dohodu, že čas ve studiu je pouze váš.

Vypněte telefon, internet a soustřeďte se pouze na jednu činnost.

3.Pracujte v kratších úsecích

Další způsob jak odolat únavě déle je práce v kratších úsecích. Dělejte pauzy. Často se mi stává, že se zaberu do práce natolik že uběhnou 2 hodiny a nevšimnu si toho. Únava se pak dostavuje rychleji. Pracujte v menších, maximálně hodinových úsecích.

Stačí i 5 minutová pauza a problém nad kterým se zastavíte je pak jasný.

Dělání pauz je pro delší výdrž zásadní a je třeba dělat pauzy stejně jako třeba dodržovat pitný režim.

4. Pravidlo 80/20 neboli neřešte zbytečnosti

Možná znáte pravidlo 80/20. To říká, že 80% výsledku naší práce je dáno 20% činnosti. Na zbývajících 20% výsledku spotřebujeme 80% práce.

Jak to chápat ve studiu? Během nahrávání musíme dělat mnoho rozhodnutí. Některé jsou zásadní a některé jsou pro výsledek nepodstatné. Je tedy třeba naučit se zaobírat pouze tím co má skutečně vliv na tvar nahrávky.

V domácím studiu máme tendenci věnovat příliš času věcem, které nijak zásadně nahrávku nezmění. Pokud budeme 15 minut ekvalizovat stopu tamburíny je jisté že to naši nahrávku výrazněji neposune.

Soustřeďte se na fundament. Pokud nabíráme materiál do záznamu, věnujte čas správné poloze mikrofonu. Najděte nejlepší místo pro daný zvuk v dané souvislosti. 15 minut hledání navíc se vám mnoho násobně vrátí při mixu.

Obdobně, pokud mícháte – věnujte nejvíce času základním aspektům mixu – panoramě, hlasitosti, ekvalizaci a kompresi.

Samozřejmě oněch zbývajících 20% dodá nahrávce další kvalitu. Použití efektů, automatizace patří do arzenálu zvukaře. Pokud ale zacílíte svou aktivitu na správnou oblast, budete nahrávat rychleji a kvalitněji.

5. Využijte sílu termínu

Jeden z nejvíce frustrujících momentů ve studiu, je když se nám nedaří věci buď začít nebo je dodělat. Pokud nás nic nenutí, vstupujeme do studia s mentálním nastavením, že je jedno zda věc doděláme dnes, za týden, za rok nebo nikdy.

Takový stav je nebezpečný.

Když věci nedoděláváme, nic se nenaučíme. A každý dodělaný projekt je samozřejmě motivace pro další práci.

Pokud si nastavíme mantinely, začneme jednat jinak. Najděte v kalendáři datum a to zaškrtněte jako den realizace. I kdyby to byla pouze jedna píseň. Rozdělte si práci do menších kroků. A ty se snažte realizovat.

Tato strategie vám pomůže dokončovat projekty a nezastavit se v jejich realizaci. Navíc, pokud dobrovolně vytvoříme tlak na sebe samé, povzbudí to naši kreativitu.

V úvodu jsem zmiňoval, že čas je v domácím studiu nejvzácnější komodita. Práce na termín pomůže soustředit se pouze na podstatné věci, viz bod 4.

To je prvních pět tipů jak pracovat rychleji ve vašem nahrávacím studiu. Příští týden toto téma dokončíme.

10 +1 tipů jak být maximálně efektivní v domácím studiu 1.část

SHARE IT:

Leave a Reply