Stems nebo Multitrack? (Jaký je mezi nimi rozdíl?)

Stems nebo Multitrack? (Jaký je mezi nimi rozdíl?)

Co znamená v nahrávacím studiu pojem Stems a Multitrack? Jaký je mezi nimi rozdíl? Termín Stems nemá přesně vymezenou definici. V obecném kontextu se používá pro exportování vybraných celků mixu, či exportování mixu v rozdělených částech. Proč Stemy děláme a jak je v nahrávacím software vytvořit?

Stems nebo Multitrack?

Při studiové práci můžeme narazit na dva pojmy: Stems a Multitrack. Ačkoli se jejich význam může zdát podobný, jsou mezi nimi rozdíly. Oba dva termíny nemají zcela přesné vymezení, ale přiblížíme si jak se tyto pojmy běžně vykládají ve světě nahrávání.

Multitracky

Multitrackové nahrávání je proces, při kterém jsou zvukové zdroje nahrávány a ukládány odděleně. To umožňuje mít nezávislou kontrolu nad každým zvukem ve skladbě. Například, můžete mít jednu stopu pro kytaru, jednu pro basu, jednu pro bicí a další pro vokály. Tato metoda umožňuje maximální flexibilitu při mixování, protože můžete upravovat každou stopu nezávisle na ostatních.

Pokud mluvíme o multitraccích, myslíme tím jednotlivé stopy. Buď ve smyslu záznamu – nahráváme jednotlivé informace odděleně nebo v kontextu článku – kdy exportujeme jednotlivé stopy mixu zvlášť.

Stems

Pod pojmem Stems, míníme zpravidla skupiny stop, které jsou mixovány a exportovány dohromady, ale odděleně od ostatních skupin v mixu. Například, můžete mít jeden stem pro všechny bicí nástroje, další stem pro všechny nástroje hrající melodie a další pro vokály.

Proč používáme Stemy?

Hlavní rozdíl mezi multitracky a stems spočívá v úrovni kontroly, kterou nabízejí. Zatímco multitracky vám dávají úplnou kontrolu nad každým jednotlivým zvukem, stems umožňují možnost pracovat s celými sekcemi mixu.

Stemy využíváme ve třech situacích.

1. Export pro živé hraní.

Zde stems slouží jako dílčí podklad pro souhru s živou kapelou. Např. zpěvák si vyexportuje stemy bez vokálů, kapela hrající bez živého bubeníka vyexportuje stemy s rytmickou částí skladby.

2. Export pro mastering

Někteří masteringový zvukaři upravují výslednou nahrávku právě ze stemů. To znamená, že místo jedné stereo wawky, která obsahuje celý mix, upravují skladbu vyexportovanou ve stemech. Např. celá rytmická sekce, basová část, vokály atd. Smysl je opět větší kontrola či možnost výsledný master upravit více detailně.

3. Export pro remix

Zde jde o možnost upravit skladbu z jejich komponent tak, že vznikne skladba nová. Např. zásadní riff, nebo vokální stopa se z původní nahrávky vyjme a použije se jako výchozí materiál pro další úpravy.

U exportu Stems není jeden správný způsob jak je vytvořit. Vždy se musíme ptát, jak má výsledný stem vypadat. Jaké sekce budou exportovány? Budou obsahovat pouze surový nahraný materiál? Budou v nich zahrnuté i insertní či sendové efekty? Bude zahrnutý i procesinG v master výstupu mixu? Výsledná podoba stemů je tedy závislá na tom jaké je zadání a pro koho stemy vytváříme.

Video

Stems nebo Multitrack? (Jaký je mezi nimi rozdíl?)

SHARE IT:

Comments are closed.