Peter Gabriel Panopticom (I/O) – Srovnání Mixu

Peter Gabriel Panopticom (I/O) – Srovnání Mixu

Nová deska Petera Gabriela s názvem I/O přináší 12 nových písní ve 3 různých mixech. Bright Side Mix a Dark Side Mix nabízí zcela odlišný pohled na nahraný materiál. Přesto, že oba mixy byly svěřeny špičkovým zvukařům, jejich vyznění je velmi odlišné. Jaké rozdíly v jednotlivých mixech nalezneme?

Peter Gabriel (I/O)

Peter Gabriel patří k mým osobním hrdinům a vydání nové studiové desky téměř po 20 letech je událost sama o sobě. Co je ale na tom to díle zajímavé je to, že 12 písní na nové desce, která se jmenuje I/O vyšlo rovnou ve 3 různých verzích. Ty se liší tím, že mix byl svěřen třem různým špičkovým zvukařům.

Máme tedy možnost srovnat mezi sebou 3 verze mixů. Pro nás je to fantastická učebnice toho jak mix může ovlivnit výsledné vnímání díla.

Co je dobrý mix?

Dovolte mi malý cimrmanovský úkrok stranou. Jednou z mých nejoblíbenějších učebnicích o zvuku je kniha Mixing Audio: Concepts, Practices, and Tools, kterou napsal autor Roey Izhaki.

Ten dává za úkol jednoduché cvičení. Vezměte 10 svých oblíbených nahrávek. Sestříhejte je v DAW na 20 sekundové kousky a ty prolněte pomocí crossfade.

Jaký to má smysl? Zjistíte, že i to co považujeme za dobrý mix, může mít velmi rozdílnou podobu. Neexistuje jedna „správná“ podoba mixu.

Podobně můžeme vidět i rozdíly v mixech nové desky Petera Gabriela.

3 (různé) mixy

Pro novou desku vznikly hned 3 různé mixy. Dva z nich jsou stereo a třetí je Atmos, prostorový mix.
Stereo mixy mají název Bright side mix a Dark side mix. Atmos verze pak In Side mix.

Úprava mixů byla svěřena špičkovým zvukařům Mark Spike Stent(Bright Mix) a Tchad Blake (Dark Mix)

Nové písně byly uvolňovány postupně a Peter Gabriel komentuje obsah každé z nich, včetně přístupu dvou různých mixů. Rozsáhlá knihovna Yt videí je k nalezení zde pod názvem Full Moon 2023

Deska se nahrávala ve studiu Petera Gabriel které samo o sobě stojí za pozornost. Studio s názvem Real World Studios je koncepčně nevšední tím, že místo oddělených „kabin“ se jedná o jednu velkou místnost ve které mohou hudebníci spolu komunikovat přímo.

Srovnání nahrávek

Bright a Dark side mix není jen zjednodušující popis, který by jsme mohli vnímat tak, že se jedná o světlejší a temnější barvu mixů. Mixy se liší jak prostorovostí, tak kladením akcentu na jiné složky nahrávky.

Bright mix je více plošný, spojuje jednotlivé složky do jednolité zvukové krajiny. Dark mix můžeme vnímat jako více rockový, přimočařejší a údernější.

Vnímat můžeme zásadní rozdíly v hlasitosti jednotlivých složek mixu, kde je v každém mixu dávám důraz na různé věci (Fader), ale i na rozdíl v celkové barvě

Bright mix je více středový než Dark mix. Zajímavé je také rozdílné pojímání prostoru. Bright mix je celkově širší a jednotlivé informace jsou více slité dohromady. V Dark mixu je mnohem více dominantní virbl nebo zpěv. Mix působí vice soustředěný na střed panoramy.

Peter Gabriel popisuje rozdílech mezi oběma zvukaři tak, že jeden přistupuje k mixu jako malíř – tedy vytváří zvukovou krajinu, celkově rozmáchlý sonický obraz. O druhém zvukaři mluví jako o sochaři, který odebírá vše co je nadbytečné.

Srovnání obou nahrávek nám ukazuje jak se výrazně se mohou výsledné mixy lišit, přesto, že jsou dělány na nejvyšší možné úrovni. Míchání je činnost umělecká a na tomto příkladu můžeme vidět jak je důležitý osobní vklad obou zvukařů, jejich specifické vidění toho jak má mix vypadat.

Nahrávky jsou volně přístupné jak na Youtube, tak na Spotify a stojí za to si jednu ze skladeb vybrat a věnovat čas studiu rozdílů v mixech.

Domácí stránka Peter Gabriel Web

Video

Peter Gabriel Panopticom (I/O) – Srovnání Mixu

SHARE IT:

Comments are closed.