Mix ve třech vrstvách
Jeden ze způsobů jak se dívat na mix a jeho provedení je rozdělit ho na tři vrstvy. V nich pak děláme úpravy z rozdílných důvodů. Toto rozdělení na tři patra umožňuje mix zjednodušit a zároveň dostatečnou flexibilitu a kontrolu na procesem míchání. Jak fungují tři vrstvy mixu?
Mix ve třech vrstvách
Pro mxi můžeme zvolit různé strategie a přístupy. Vnímání mixu ve třech vrstvách umožňuje zjednodušení celého procesu a zároveň dostatek prostoru pro flexibilní úpravy. Jak tedy toto rozdělení funguje?
Do mixu vstupujeme pomocí plugin, které zvuk dále upravují. Ty můžeme vkládat zvuku do cesty v určitých bodech, kterými zvuk ve struktuře mixu prochází. Tyto „dopravní uzly“ můžeme vnímat jako vstupní body, kde můžeme zvuk upravovat. Mluvíme zde o inzertních zapojeních. Ty zpravidla vnímáme pouze na úrovni jednotlivých stop.
Mix můžeme strukturovat složitěji pomocí sdružujících sběrnic, do kterých lze výstupy jednotlivých stop zasílat. Dle konkrétního DAW se může jednat o Grupy, Auxy, nebo Busy. Je jedno jak se tyto sběrnice jmenují. Umožňují nám vytvořit další vstupní bod, kde lze zvuk upravit.
Stejně tak lze vnímat master výstup, kde se sbíhá celý mix. I tato část mixu nabízí inzertní vstupy pro úpravu zvuku.
Každá z těchto vrstev slouží trochu k něčemu jinému. Jak tyto vrstvy používat?
Základní vrstva: Jednotlivé stopy
Tato základní vrstva je základem celého mixu, kde každá stopa – ať už vokál, kytara, bicí nebo klávesy – dostává individuální pozornost. Zde se zaměříme na frekvenční a dynamické úpravy, abychom zajistili, že každá stopa má své místo ve finálním mixu. Použitím ekvalizace, komprese a dalších efektů můžeme upravit každou stopu tak, aby spolu všechny stopy harmonicky souzněly.
Prostřední vrstva: Sdružující stopy
Prostřední vrstvu prezentuje bod, kde se sdružující stopy do skupin. Tento krok je klíčový pro spojení různých sekcí mixu, jako jsou všechny bicí nástroje nebo vokály, do koherentních celků. S pomocí pluginů, které simulují analogová zařízení,(Např. průchod analogovým mixem) nebo rozbočením signálu do paralelních nastavení, můžeme dosáhnout bohatšího a plnějšího zvuku. Tato vrstva je o spojování a o tom, jak různé části mixu spolupracují, aby vytvořily jednotný celek.
Vrchní vrstva: Master výstup a submix
Na vrcholu naší struktury mixu je vrchní vrstva, která slouží k základnímu nasměrování a finálnímu tvarování mixu. Zde můžeme použít buss kompresor nebo ekvalizér na master výstupu nebo předřazeném submixu, (Pro oddělení efektů pro mix a pro kontrolu mixu) což nám umožní dosáhnout požadovaného celkového zvuku a dynamiky. Tato vrstva je o úpravách, které mix „spojí“ a připraví ho na mastering.
Top Down Mix
Použitím tohoto třívrstvého přístupu, nabízí zjednodušení a mixu. Také lze použít jeden z postupů mixu známého jako „Top – Down“ mixování. Začínáme od vrchní vrstvy směrem k základní, což nám umožňuje udržet si jasnou vizi celkového zvuku, kterého chceme dosáhnout.
Video
Mix ve třech vrstvách