Co je normalizace stop?
K čemu slouží funkce normalizace stop? Má smysl ji použít? Tato funkce se používá často špatně nebo zcela zbytečně. Kdy a proč normalizaci použít si vysvětlíme v tomto videu.
Co je normalizace audio stop
Princip normalizace je jednoduchý. Normalizace je proces, který zvýší či sníží hlasitost označeného audio klipu. Hlasitost se zvýší tak, že se upraví ve vztahu k nehlasitější části klipu. Pokud tedy řekneme, že chceme normalizaci např. na – 3 dbFs, bude tuto hodnotu mít nehlasitější špička v signálu.
Tímto postupem zachováme dynamické vztahy v tracku, to znamená rozdíly mezi nejhlasitější a nejtišší částí v daném tracku budou stejné, pouze se celý track zesílí či ztlumí.
Nejedná se o kompresní zásah do tracku. Dynamika se jako taková nemění.
Normalizace vs Fader
Je důležité chápat, že normalizování probíhá přímo na audio klipu. Celý proces aplikujeme na začátku průchodu zvuku skrz nahrávací software. Tedy před inserty a další úpravou zvuku. To je důležité, protože jsou i jiné metody jak hlasitost zvuku upravit. Ty však přicházejí na jiném místě toku signálu v DAW.
Proč normalizace?
Tato funkce mělo svou platnost dříve, kdy bylo třeba kompenzovat malou dynamiku prvních zvukových karet. Normalizace se používala k úpravě tohoto nedostatku. Dnes máme převodníky, které umí zachovat velkou míru dynamiky v signálu a tak je toto použití dnes zbytečné.
Chybné použití
Začínající zvukaři používají tuto funkci jako nástroj pro zesílení hlasitosti nahrávky. To je špatně! Pro hlasitost používáme jiné postupy a nástroje. Naopak, pokud nemáme opravdu tiché tracky, je zpravidla nutné hlasitosti jednotlivých stop snížit. Při mixu chceme hlavně čistý signál bez zkreslení.
Možné použití
Kdy má normalizace smysl? Např. budete chtít pracovat se samply. V takové situace je třeba nejdříve srovnat hlasitost jednotlivých samplů na stejnou úroveň. V tom případě vám může tato funkce pomoci rychle dosáhnout rovnováhy mezi mnoha jednotlivými audio klipy. I tak je ale stále nutné kontrolovat výsledek sluchem, protože vnímání hlasitosti je složitější než jen samotné „technické“ srovnání pomocí normalizace.
Video
Co je normalizace stop?