Cubase – Jak správně založit Grupy

Cubase – Jak správně založit Grupy

Jedna ze zásadních funkcí v mixu nahrávacího software je možnost použití sběrnic, přes které můžeme ovládat jednotlivé tracky. V různých DAW se tato funkce může jmenovat Buss, Aux. V případě Cubase se setkáme s názvem Grup. Jak Grupy správně zakládat a k čemu slouží?

Jednodušší Mix?

Mix obsahující desítky až stovky stop může vypadat efektně. Při práci na něm ale narazíme na to, že i když se jedná o dobře organizovaný mix, nejde všechny jeho složky vědomě kontrolovat. Samozřejmě, je to trochu individuální, ale mix jdoucí nad 50 stop již není snadné vědomě kontrolovat ve všech detailech.

Proto se v každém DAW setkáme s pomocnými, sdružujícími sběrnicemi.

Grupa, Aux, Buss?

V případě těchto kanálů se setkáváme s různou terminologií, nicméně princip bývá stejný. V tomto smyslu se pojmem Aux nebo Buss myslí takový druh stopy, přes kterou lze ovládat více stop najednou. Nejinak tomu je i u Cubase. Zde se tyto tracky jmenují Grupy.

Grupa v Cubase

Princip Grup je jednoduchý. Do grupy jako takové nelze nahrávat. To k čemu slouží je, že skrz tuto sběrnici lze sloučit více jednotlivých audio stop. Samotné nastavení Grupy v Cubase pak umožňuje stejné ovládání jako audio stopa.

Máme k dispozici ovládání celkové hlasitosti či nastavení globální panoramy. Můžeme na celou sekci použít inzertní efekty, či efekty v sendovém zapojení. V zásadě se detail stopy velmi podobá audio stopám.

Jak použít Grupy

Jak uvádím v úvodu, smysl grup je hlavně v možnosti zjednodušit si mix. Např. nahrajeme 10 stop bubnů nebo sboru. Když budeme potřebovat na celou sekci použít jeden dozvuk nebo snížit její hlasitost, stačí nám vše nastavit na kanále grupy. Místo zdlouhavé úpravy v 10 jednotlivých stopách si poradíme s problémem velmi rychle.

Strukturovaný mix

Grupy nám umožnují zapojení jedné do druhé. To nabízí možnost vytvoření stromečkové struktury celého mixu.

Mix můžeme vnímat ve 3 vrstvách. 1. Základní stopy – 2. Sekce (např. celé bubny) – 3 Základní okruhy (Např. všechny rytmické nástroje).

Osobně si mix takto strukturuji. Na jeho konci mám pouze 5 Grup na celý mix. Mohu tak zjednodušit celý prostor mixu a lépe ho celý kontrolovat.

Video

Cubase – Jak správně založit Grupy

SHARE IT:

Comments are closed.