Cubase – Jak správně založit Tempo Track

Cubase – Jak správně založit Tempo Track

Definice tempa v nahrávacím software je jednou z funkcí pro kterou potřebujeme založit track. U některých DAW se tyto tracky stávají pevnou součástí základního pracovního okna. V Cubase musíme použít speciální track. V něm můžeme nastavit změny tempa v celém projektu.

Jak nastavit tempo v DAW

Nastavení tempa lze provést v základním pracovním okně Cubase. Zde se nejedná o nic komplikovaného. Tempo definujeme a můžeme začít pracovat.

Pokud, ale chceme, aby se tempo měnilo během přehrávání projektu, musíme sáhnout k tracku, který nám tyto změny umožňuje. K tomu slouží tempo track. Tyto druhy tracků se zakládají rozdílně podle toho v jakém DAW pracujeme. U některých DAW jsou tyto tracky pevnou součástí základního okna.

U Cubase je architektura postavena na vkládání jednotlivých tracků. To umožňuje pracovat s tempo trackem jako s jakoukoliv jinou stopou. Stopu lze přemístit kamkoliv v prostoru projektu, zvětšit či zmenšit a pod. To je proti fixně nastaveným tempo trackům v jiných DAW příjemný bonus.

Úprava Tempa

V založeném tracku vidíme tempo jako horizontální linku. Tu můžeme upravit pomocí základních editačních nástrojů. Tužka a označovací nástroj nám na základní úpravu změn tempa stačí. Každá změna tempa se pak projeví i v základním rastru programu, mřížce, kterou vidíme na pozadí nahraných stop.

Změna tempa může být skoková – pak necháme nastavení tracku na Step. Pokud ale potřebujeme, aby se změna provedla postupným zvýšením či zpomalením tempa, nastavíme track na Ramp.

Na tempo tracku nalezneme další dvě užitečné funkce. Zámek, který zamezuje nechtěnému přepsání hodnot v tempo tracku. Můžeme také celý track vypnout a tak se vrátí tempo zpět na defaultní nastavení 120 BPM.

Šikovná je také možnost zvětšit rozlišení náhledu upravovaného tempa. Můžeme nastavit, že vidíme pouze určitou rozteč např. pouze rozmezí mezi 50 a 150 BPM. Jinak řečeno, editovaná křivka je větší a detailnější.

Na tempro tracku také nalezneme možnost otevřít další editační menu, kde můžeme definovat změny tempa numericky včetně nastavení formátu ve kterém chceme změnu tempa sledovat.

Tempo Track

Cubase nabízí ještě jeden editor pro úpravu tempa. Tento editor je pozůstatek z dob, kdy nebylo možné vložit tempo track přímo do projektového okna. Tento editor otevřeme v menu Project – Tempo Track. Jedná se o volný editor s možností otevření na celou obrazovku.

Tap Tempo

Pokud hledáme tempo pro náš projekt a neznáme jeho hodnotu numericky, můžeme použít funkci Tap Tempo. Tap tempo je funkce „naťukáníˇ tempa pomocí klávesnice. Tuto funkci nalezneme nově v dolní liště hlavního okna.

Video

Cubase – Jak správně založit Tempo Track

SHARE IT:

Comments are closed.