Upward Komprese – Tajemství energie a detailu
K úpravě dynamiky nemusíme použít pouze kompresor, který sráží signálové špičky. Můžeme sáhnout k dalším dynamickým efektům, které nám umožňují pracovat i s tiší částí stopy přímo. Jedním z těchto efektu je Upward Kompresor. Upward Komprese je skutečně tajemství energie a detailu. Jak tento efekt funguje a co je jeho podstatou?
Víte kde leží tajemství energie a detailu?
Při dynamické úpravě zvuku se jako první zaměřujeme na nejhlasitější části signálu. V předešlém příspěvku jsme si vysvětlili v čem spočívám síla základní komprese. Při úpravě dynamické obálky zvuku se ale nemusíme soustředit pouze na špičky signálu. K dispozici máme efekty, které dokáží pracovat s opačnou stranou – s nejtišší částí zvuku.
Právě v této části leží skrytý detail a energie zvuku. Např. u vokálních stop se nachází detail v koncovkách. Ty zpravidla přirozeně v hlasitosti klesají níže. Pokud tyto tišší části stopy vyzdvihneme zpět do mixu, získáme tak detail, který bude jinak v mixu ztracený.
Jiný příklad je ambience. Např. nahrajeme živé bubny včetně ambientních mikrofonů. Ty snímají odraz zvuku z místnosti. Pokud použijeme správný typ dynamické úpravy, získáme i tišší části ve stopě, ve které se nachází právě informace o prostoru. Ta bývá tišší než hlavní úder bubnu.
Pokud chceme pracovat právě s touto částí zvukové obálky, použijeme Upward Kompresor.
Co je Upward Komprese?
Při práci s dynamickými efekty vždy pracujeme se signálem, který se nachází buď nad či pod nastaveným Tresholdem. Ten určuje jaká část (hlasitost) bude do komprese zahrnutá.
Klasický kompresor pracuje s tou částí, která se dostane NAD nastavený Treshold. Je to tedy Downward komprese – komprese od shora dolů.
Upward komprese je přesný opak. Jak název napovídá, vytahujeme tišší zvuky od spodu nahoru. To znamená, pracujeme s tou částí zvuku, která se nachází POD nastaveným Tresholdem.
Tento efekt nám umožňuje vytáhnout tišší zvuky ve stopě zpět do mixu. Získáme tak detail, který by jsme běžnou kompresí do mixu nedostali. Principálně „Přitahujeme“ tišší část stopy k té hlasitější. Výsledný zvuk bude JINÝ než u základní komprese.
Upward komprese navíc zpravidla obsahují i běžnou kompresi. V jedné plugině můžeme tyto dva principy spojovat. To dělá z procesoru velmi silný nástroj pro úpravu dynamiky. U některých těchto efektů se setkáme i s vícepásmovým rozložením komprese. Pak můžeme zvuk tvarovat velmi intenzivně.
Video
Upward Komprese – Tajemství energie a detailu