Cubase – Jak správně založit Folder Track

Cubase – Jak správně založit Folder Track

Co jsou Folder Tracky v Cubase? Jak se dá tento druh tracku použít? Nejen lepší organizace projektu, ale i další editační a ovládací funkce můžeme využít pomocí velmi užitečné stopy s názvem Folder Track v Cubase.

Folder Tracky v Cubase

Jeden z druhů tracku, který pomáhá k rychlejší práci v Cubase jsou Folder Tracky. Folder je v podstatě to samé jako složka v počítači. Můžeme tento track použít jak pro větší přehlednost v projektu, ale i pro snazší manipulaci obsahu jiných stop. Folder track je výborný pomocník při kontrole celého projektu v Cubase.

Ovládejte stopy hromadně

První z užitečných funkcí Folder Tracku je možnost ovládat stopy do folder tracku vložené. Ovládání základních funkcí jako je příprava pro záznam, mute, solo nebo zapnutí odposlechu (monitor) se stává zdlouhavé, pokud potřebujeme ovládat najednou větší počet stop.

Např. když chceme připravit na záznam 10 stop najednou, je zdlouhavé nastavit stopy pro záznam jednotlivě. Navíc můžeme některou ze stop přehlédnout. Stopy vložené do folder tracku nastavíme jedním kliknutím.

Je to trochu jiný způsob ovládání než pomocí Grup. Grupy se nacházejí v cestě zvuku ZA konkrétní stopou. Foldery vnímáme spíš jako ovládání PŘED stopou.

Editujte stopy hromadně

Další užitečná funkce je možnost hromadné editace. Folder Track obsahuje funkci Group Editing – neboli hromadnou úpravu stop ve folderu.

Například, chceme udělat střih a Fade in na stejném místě v 10 stopách. Zapneme funkci hromadného editování a celou operaci stačí udělat na jedné stopě. Celá akce se automaticky propíše do všech ostatních stop. Zde je jen jeden problém – Cubase neumí pracovat s touto funkcí pokud délka stop není stejná. Pokud je tomu tak, použijeme funkci Bounce a stopy spojíme tak, aby jejich délka byla totožná.

Další možnost je editace stop v případě, kdy je Folder Track zavřený. I tak můžeme obsah Folderu rozstřihnout a přesunout. To je velmi užitečné, pokud chceme např. zkopírovat obsah 10 stop a vložit je na jiné místo v projektu. Přes hlavičku folderu je celá operace jednoduchá a přehledná.

Organizujte mix

Foldery jsou užitečné i pro lepší a přehlednější organizaci mixu. Nejen, že ve Folder tracku můžeme dané stopy schovat. Folder můžeme použít pro vytvoření stromečkové struktury celého projektu. Např. Folder pro rytmickou část můžeme rozdělit dále na Bubny a Perkuse. Vytvoříme folder s názvem Rytmika a v tomto folderu obsah dále členíme. Foldery pak zakládáme v dalších folderech, které jsou jim nadřazené.

Video

Cubase – Jak správně založit Folder Track

SHARE IT:

Comments are closed.