Otevřete zpěv v mixu pomocí paralelní komprese

Otevřete zpěv v mixu pomocí paralelní komprese

Otevřete zpěv v mixu pomocí paralelní komprese. Prosadit zpěv v mixu je možné pomocí paralelního zapojení kompresoru. Jak na to?

Mix zpěvu

V nahrávce chceme mít zpěv zpravidla úderný a srozumitelný. Je to hrot celé nahrávky. K lepší prezentaci vokálu v mixu můžeme použít techniku zvanou paralelní komprese.Ta zpěv v mixu zvýrazní, ale zároveň mu nechává přirozenou barvu.

Komprese zpěvu

Podstatou tohoto zapojení je použití paralelního rozbočení vokální stopy. Zpěv upravujeme pomocí kompresoru v souběžné stopě s neefektovaným zpěvem.

Zatím co na hlavní stopě zpěvu používáme kompresor spíše tak, aby jeho zapojení bylo co nejméně slyšet, v paralelním zapojení naopak kompresor nastavíme agresivně. Použijeme záměrně takové zapojení, které zvuk hodně zvýrazní, téměř zkresluje.

Dva způsoby zapojení

Otevřete zpěv v mixu – Jak název napovídá, jedná se o souběžné rozbočení signálu. Základní stopa zpěvu se zkopíruje – zasílá do výstupu jako je Grupa, Aux, FX Track. Jde nám o rozdvojení linky zpěvu, kterou můžeme upravit nezávisle. A pak faderem přimíchávat k celému mixu. Do insertu této stopy vložíme kompresor. Ten nastavíme a přidáváme k celku mixu.

Druhý způsob je mix přímo přes pluginu. Většina nových plugin má funkci s názvem mix. Ta přimíchává signál poměrově přímo z pluginy. Můžeme tak zapojit plugin přímo na kořenovou stopu. Nevýhodou ale je, že toto zapojení nevidíme přímo na mixu.

Různé kompresory pro různou barvu

Pro větší barevnost tohoto zapojení můžeme experimentovat s různými kompresory. Pokud máme ve výbavě simulace klasických kompresí, např. tube kompresor nebo optický kompresor, můžeme využít jejich charakteru pro tvarování tohoto efektu.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

otevřete zpěv v mixu pomocí paralelní komprese

SHARE IT:

Comments are closed.