5 základních plugin pro mix – 5. Saturace

5 základních plugin pro mix – 5. Saturace

Slyšeli jste již o saturaci a není vám jasné k čemu slouží a proč se při míchání používá? V poslední části video série 5 základních plugin pro mix si použití saturace přiblížíme.

Jak navrátit zvuku analogovou vřelost a hloubku ve světě digitálního nahrávání? Jaké jsou typy saturačních plugin?

Řekni kde ty mixpulty jsou…

Málokdo v prostředí domácích nahrávacích studií má takový rozpočet, aby mohl nahrávat přes analogový vintage řetězec. Většina producentů a provozovatelů domácích studií nahrává způsobem nejkratšího nahrávacího řetězce mikrofon – převodník. Maximálně s použitím preampu.

Ať již patříte mezi ty, kteří nedají dopustit na zlatý analog, investice do takových zařízení jsou vysoké a nejsou dostupné v rámci běžných rozpočtů domácích studií.

I když si našetříme na preamp, není to stále to, jak na zvuk působí průchod signálu skrz špičkový mixpult jako je SSL nebo NEVE a záznam do pásu značky STUDER. Všechny tyto zařízení přidávají zvuku menší míru zkreslení a komprese, která je lidskému uchu příjemná. Této to nelinearitě se říká saturace.

Paradoxně je tato „degradace“ zvuku je vnímána jako pozitivní jev, který je vyhledáván ve světě dokonalého digitálního záznamu.

Jak saturaci nahradit ve světě digitálního mixu, více ve videu!

Video

Doporučené pluginy ve videu:

Variety of Sound – FerricTDS – Tape dynamics simulator + TesslaSE – Transformer saturation simulator + TesslaPRO – Transient aware signal saturator.
Shattered Glass Audio – SGA1566 + Code Red Free.
Slate Digital – THE VIRTUAL CONSOLE COLLECTION + VIRTUAL TAPE MACHINES.

5 základních plugin pro mix – 5. Saturace (Video)

SHARE IT:

Leave a Reply