Jak mít dobře vyvážený mix – Míchání v monu

Jak mít dobře vyvážený mix – Míchání v monu

Naším úkolem při míchání je postarat se o to aby mix zněl vyrovnaně kdekoliv. Není tak podstatné, jak hraje mix ve studiu, pokud není dostatečně dobře prezentován v reálném světě. Jak toho dosáhnout? Použijte jednoduchý trik – míchejte v monu.

Tímto videem navazuji na předešlý článek 8 strategických způsobů jak poslouchat vlastní mix. Málo kdy nastane situace, kdy posloucháme v ideální pozici ve stereo poli. V autě nikdy nesedíme uprostřed ve středu mezi reproduktory. Nesedíme nehnutě před monitorem počítač. A zdaleka ne všechny používané poslechy jsou stereofonní. Situací kdy je mix poslouchán stejným způsobem jako ve studiu je v reálném světě málo.

Použijte mono v masteru

Sloučení mixu do mona vám dá lepší náhled na to zda je váš mix vybalancovaný frekvenčně i hlasitostně. Jednoduše a rychle objevíte nevyrovnanosti, které potřebují zkorigovat. A to by měl být náš úkol dříve než mix opustí studio.

Nebojte se používat mono – je to skvělý pomocník !

Video

Doporučené pluginy ve videu:
TbT – SX Mono

Jak mít dobře vyvážený mix – Míchání v monu

SHARE IT:

Commenting area

  1. Jakub (Medvěd) Müller 8.11.2015 at 12:41 · · Odpovědět

    Ahoj díky moc za sqělý blog s velice užitečnými rady a tipy. Chtěl jsem se zeptat zda se dá někde stáhnout tlačítko (vst) stereo to mono, které je vidět na screenshotu v úvodu článku nebo zda je i jiná cesta jak si rychle přepnout mix do ze stereo do mono. Dále pak mám problém s koncepty řekněme například pracuji na nahrávce (DEMU) o 4-5 skladbách. Kde jsou jednotlivé skladby smíchány s uspokojením. Nicméně jako koncept to vibec nepůsobý každá skladba je něčím zvukově odlišná. Jak mám řešit tento problém? Dají se použít vzorová nastavení plug-ins či equalizace, které použiji pro celé demo jako záchytné body? Problém je to hlavně při náběrech které neudělám v kuse, ale třeba po týdnu. Děkuji Medvěd.

Leave a Reply