4 x Studio Strange Things

4 x Studio Strange Things

4 věci v domácím studiu, které můžeme dělat na základě inspirace kultovním seriálem Stranger Things? Tento oblíbený seriál nabízí mnoho inspirativních podnětů, které můžeme přenést do našich nahrávacích studií? Které to jsou?

4 x Studio Strange Things

Jak nás může inspirovat seriál Strange Things v domácím nahrávacím studiu? Tento popkulturní fenomén přináší mnoho podnětů, které můžeme použít při naší práci ve studiu.

Tento mysteriosní seriál s prvky hororu vytvořil Netflix a jeho podstatou je boj hlavních hrdinů proti zlu, které se snaží ovládnout náš svět. I když tato zápletka vypadá na první pohled banálně, právě způsob jak je celý příběh vystavěný a řemeslně odvedený je důvod, proč je tento seriál takový fenomén.

Jaké „podivné věci“ můžeme ve studiu použít?

1. Síla partnerství

V boji se zlem nalezneme v seriálu tři různé party: děti / náctiletí / dospělí. Všechny tyto tři party pracují na poražení zla nezávisle, ale vždy se jejich snaha propojí. K udolání nepřátel je nutné spojit síly a dovednosti všech tří part.

Jak je tento motiv relevantní ve studiu?

Domácí zvukaři pracují izolovaně. Studio, obzvlášť domácí je z podstaty one man show. Domácí zvukaři často k věci přistupují tak, že vnímají studio jako svůj prostor oddělený od světa… Takový přístup sice vyhovuje nám, majitelům studií, ale ne našim nahrávkám. Pokud by jsme chtěli samotu a klid, je lepší vyrazit s prutem k řece.

Každá profi nahrávka se kromě jiného opírá o team. Část práce, např. záznam se provede v jednom studiu, mix ve druhém, mastering opět jinde. Tato praxe je zcela běžná…

Využijte sílu spolupráce. Přináší lepší výsledky než přesvědčení, že v našem studiu děláme nejlépe vše sami.

2. Osobní odvaha / Použití super schopností

V boji se zlem musí jednotlivé postavy čelit mezním situacím a překovávat strach. Zároveň využívají svých super schopností k tomu, aby dané situaci vyřešili. Super schopnosti, které postavy mají, nejsou jen schopnosti hýbat předměty vlastní myslí.

Zápletka jedné ze sérií přinutí jednoho z hrdinů projí celým uzavřeným prostorem, který je plný zabijáckých monster. Jediný ovládá dobovou počítačovou techniku, bez níž není možné odemknou dveře a utéct pryč.

Analogicky, podobné Super schopnosti má každý z nás.

Naším úkolem je identifikovat je. Někomu z nás jde lépe práce s mikrofony. Někdo jiný dokonale ovládne mix. Věřím, že pokud máte základ hudebního cítění, je jen otázka času, kdy naleznete i to v čem budete vynikat ve studiu.

Osobní odvaha hrdinů platí i ve studiu. Je naší povinností hotová díla předvést světu. Jaký jiný smysl má nahrávat, pokud nahrávky nikdo neposlouchá?

Ano, může to být nepříjemné, můžeme dostat zpětnou vazbu, která nás ochromí, ale to by nás nemělo brzdit ve snaze jít tzv. s kůží na trh. Jedině tak můžeme zlepšovat naše budoucí nahrávky.

3. Chytré použití ověřených postupů

Tvůrci seriálu odkazují na podobná díla vzniklá v minulosti. Berou si z nich to nejlepší a chytře tvoří oblouk mezi minulostí a současností.

Jinak řečeno učí se z práce minulých tvůrců.

Nejen, že doslovně či opisem citují díla jako Krotitelé duchů, The Thing, Zpátky do budoucnosti,
Nekonečný příběh nebo Pán Prstenů…

Používají také motivy, které jsou funkční … např. boj v uzavřeném prostoru s nepřátelským, smrtícím organismem.. odkaz na vetřelce:)

Jiný zajímavý detail je použití saturace barev. Tvůrci seriálu změřili saturaci barev těchto ikonických děl 80 let. Z tohoto měření vyšlo nastavení, které má odkazovat i vizuálně na toto období.

Tento přístup je super relevantní i v domácím studiu.

Žádná z našich činností neroste z ničeho. Ovlivňuje nás minulost a vývoj v daném odvětví. To že nahrávky dnes zní určitým způsobem je dáno vývojem a zdokonalováním postupů, které objevil někdo před námi.

Každá nahrávka je učebnice.

Zkoumejte a učte se z nahrávek jiných zvukařů. Poznávejte a zavádějte nové postupy a techniky. Analyzujte profi nahrávky, učte se z nich Použijte fígle vašich oblíbených zvukařů.

Věnujte čas zkoumání produkce a zvuku vašich oblíbených interpretů a zvukařů. Ptejte se jak a proč je použitý daný postup či efekt.

4. Práce s emocemi

Největší sílou seriálu Stranger Things je schopnost vytvářet silné emoce. Od strachu pro dojetí, radost, pocit sounáležitosti… Škála emocí, kterou dokáží tvůrci vyvolat je obrovská. V seriálu se nebojí používat silné emoce. Také záměrně pracují s s nostalgií 80 let, do kterých je děj seriálu zasazený.

Výběr dobových písní, skvěle podtrhuje náladu v jednotlivých scénách. Najdeme i plno odkazů na ikonické filmy 80 let, které vyvolávají nostalgii, ale i pobavení (alespoň pro nás pamětníky:)

To se samozřejmě neděje náhodou a jedná se o záměr. Mě osobně tato hra vyhovuje a je to jedna ze silných zbraní seriálu.

To co nás seriál učí je nezapomínat na to, že podstata tvorby je předávání emocí. Není tolik důležité, zda použijeme určitý kompresor nebo mikrofon pokud na konci není nahrávka, která nemá dostatečně silný emoční zásah.

I když je proces nahrávání determinován technologickou částí, ta není nejdůležitější. Občas máme ve studiu tendenci na to zapomínat. Místo vnímání podstaty věci se zaměřujeme na dílčí technické aspekty.

Tento 4 x Studio Strange Things článek by vám přinést inspiraci, jak dělat věci ve studiu lépe.

Nepřehlédněte NOVÝ KURZ STRATEGICKÁ KOMPRESE! Podívejte se jak vám mohu pomoct zlepšit vaše nahrávky!

Video

4 x Studio Strange Things

SHARE IT:

Comments are closed.