Cubase 11 – Novinky

Cubase 11 – Novinky

Cubase 11 – Novinky. Po roce vyšla nová verze Cubase 11. Jaké nové funkce firma Steinberg v této verzi připravila? Jak zlepší Cubase 11 práci v domácím nahrávacím studiu? Největší novinky si přestavíme v tomto příspěvku.

Cubase 11 – Novinky

Stává se již pravidlem, že na přelomu října a listopadu uvolní firma Steinberg novou verzi Cubase. Nejinak tomu je i letos. Trochu neobvykle, pro nadměrný zájem uživatelů zkomplikoval stahování a licencování Cubase výpadek licenčních serverů. Nicméně, nová verze přináší opět hromady novinek, pojďme se podívat na ty nejzajímavější.

Dynamický ekvalizér

V Cubase máme v tovární výbavě několik ekvalizací. Největším ekvalizérem je plugin Frequency. Ten byl rozšířen o funkci dynamické ekvalizace. A nejen to. K této funkci je přiřazeno i Sidechain zapojení. Dostáváme k dispozici ekvalizaci, která dynamicky reaguje na příchozí signál a můžeme ekvalizaci ovládat i signálem z jiného zdroje.

Nový Export

Skvělou novinkou je přepracovaný export. Podstatou změny je možnost exportovat najednou více „dávek“. Např. můžeme chtít export ve více formátech (Waw/MP3). Určíme jaká data chceme exportovat a vytvoříme příslušnou „dávku“. Tu zařadíme do fronty exportu. Zvolíme novou kombinaci a opět vložíme do fronty exportu. Můžeme připravit jakoukoliv kombinaci dat a ty pak hromadně vyexportovat. Odpadá nutnost opakovaného nastavování a exportování např. při změně zvukového formátu.

SuperVision (Audio Analyzér plugin)

Pro přehledné měření zvuku je v Cubase 11 nový plugin s názvem SuperVision. V něm nalezneme vše co potřebujeme pro zvukovou analýzu. U Cubase jsme zvyklí na měření v master výstupu mixu. V tomto případě se jedná o plugin, který můžeme zařadit kamkoliv v mixu. Plugin nabízí téměř 20 měřících jendotek. Navíc je možné si nastavit svůj vlastní náhled, rozložení, co a jak bude v měření zobrazeno.

Nové pluginy

Dvě nové pluginy pro práci se zvukem – Multiband Imager a Squasher.

Multiband Imager – Tento plugin nabízí vícepásmové rozšíření zvuku v panoramě. 4 pásma umožňují nezávislé nastavení ve frekvenčním poli. Můžeme tak např. mít zcela monofonní bas a široký zbytek nahrávky.

Squasher – tento plugin je nástroj pro dynamické prosazení informací v mixu. Jedná se o up-down kompresor, který velmi agresivně vypichuje daný zvuk v mixu. I když výrobce tvrdí, že se jedná hlavně o plugin pro elektronickou hudbu, uplatnění nalezne i v jiném žánru.

Cubase 11 – Novinky

MIDI Key Editor

Editování MIDI není v Cubase novinka. Nicméně Steinberg přinesl i pro základní MIDI editor nové funkce.

1. Přehlednější navigace
V editoru můžeme zobrazovat nyní i globální tracky. Např. markery, chord track, tempo track a podobně. Máme tak lepší přehled kde se ve skladbě nacházíme, pokud máme otevřený editor na celou obrazovku.

2. Jednodušší ruční zapisování midi not
Cubase přináší jednodušší ruční zápis not. Pokud na notu klikneme v základní režimu, otevře se speciální midi editor. Nyní můžeme toto chování změnit aktivací funkce Note experession data. Aktivací funkce můžeme jedník klikem myši notu smazat. S klávesou ALT změníme editor na nástroj tužka pro zápis noty. S ALTem nad napsanou notou změníme kurzor na nástroj nůžky.

3. Nový zápis a editace CC dat
Při hře na klávesy zapisujeme kromě základních not i data jako je hlasitost, panorama nebo pedál. Jedná se o tzv. Continuous Controllers, jejichž data se zapisují souběžně s notami. Tato data se nyní dají editovat podobně jako automatizace. Nevidíme je jako řadu „bodů“ ale jako souvislé křivky, které se dají ohýbat a kopírovat do dalších tracků.

4. Nový editor pro PitchBend
Data, která vzniknou při zápisu ohýbání tonů jsou kvůli množství rozlišení nepřehledná. Nový editor umožňuje editaci zjednodušit a díky zobrazení přesného ladění nastavit ohýbaný tón přesně na půltón.

5. Scale Asistent
Nová funkce pro psaní hudby. V jednoduchosti, pokud potřebujeme dosadit správné noty do dané harmonie, můžeme použít Scale Asistenta. Buď zvolíme toninu a scale asistent nám nabídne vhodné stupnice do dané harmonie. Nebo můžeme zvolit, aby se výběr tonů řídil harmonií v chord tracku. Můžeme také napsat noty dle sebe a nechat je „harmonicky kvantizovat“, tedy dorovnat tóny, které do dané tóniny patří. Můžeme i nastavit Scale Asistenta pro živé nahrávání. Pak tato funkce funguje jako filtr, který za nás dorovnává noty, jdoucí mimo zvolenou harmonii.

Cubase 11 – Novinky

Sampler Track

Sampler track je již nějakou dobu součástí výbavy Cubase. Nové funkce jeho možnosti rozšiřují.

1. Slice
V tomto modu se vložený sampl rozdělí na jednotlivé části. Ty můžeme ovládat nezávisle např. klávesami nebo ovládáním z midi stopy. Jednotlivé samply můžeme rozstřihnout na transientu samplu nebo podle nastavené mřížky (Grid) nebo ručně.

2. Filtry
Aby jsme mohli zvuk dále upravovat, můžeme použít novou sadu filtrů. Můžeme zvuk upravit, tak jak jsme zvyklí např. klávesových zvuků.

3. Oscilátory
Pro ještě větší zvukovou variabilitu přibyli v Sampler Tracku dva oscilátory. Ty umožňují zvuk modulovat a vytvářet další zvukové vrstvy ze zdrojového samplu.

4. Glide
Funkce pro tvoření Glissanda. Prolínání dvou tonů je nyní jednoduše nastavitelné přímo v Sampler Tracku. Buď nastavíme funkci na pevno, nebo další doplňkovým ovladačem Finger, můžeme hrát tak, že pokud přidržíme první tón a zahrajeme tón druhý bude se glissando na zvuk uplatňovat.

Video

Všechny novinky jsou seřazené v tomto youtube playlistu:

[thrive_leads id=’6350′]

Cubase 11 – Novinky

SHARE IT:

Comments are closed.