Cubase – jak nastavit změnu tempa a metra

Cubase – jak nastavit změnu tempa a metra

Cubase – jak nastavit změnu tempa a metra? Pokud chceme změnit tyto dva základní parametry v průběhu projektu, musíme použít dva speciální tracky. Tempo Track a Signature Track.

Cubase – jak nastavit změnu tempa a metra

Není nijak neobvyklé, že při psaní či nahrávání je nutná změna tempa nebo metra. Ne vždy si vystačíme s jedním nastavením v projektu od začátku až do konce. Takové nastavení nám Cubase (i ostatní DAW) nabízejí v základní výbavě.

V případě Cubase je tato úprava celkem snadná. Pro tyto funkce máme dva speciální tracky. Signature Track proa Tempo track.

Signature Track

Signature track je speciální stopa pro změnu metra. Pokud potřebujeme začít skladbu ve 4/4 rytmu a tuto hodnotu změnit, nabízí nám Signature track jednoduchý zápis těchto změn. Ty vypadají jako malé praporky, které vytvoříme nástrojem tužky. Pokud chceme změnit hodnotu samotnou, stačí kliknout do hlavičky praporku a hodnotu přepsat.

Tempo Track

Velmi podobně funguje i track pro změnu tempa. Ten ukazuje tempo v podobě vodorovné čáry, kterou můžeme upravit opět nástrojem tužky. Změny v tracku „nakreslíme“ a jakékoliv změny vidíme v grafické podobě.

Tipy pro práci s tracky

Samotná editace tracků je snadná a přehledná. Můžeme použít několik triků jak získat z těchto funkcí více.

Pro přesnější zápis necháme zapnutou funkci Snap. Pak se budou vytvořené informace přichytávat začátků taktů.

Pokud Snap vypneme, můžeme při zápisu změn tempa dělat velmi detailní křivku. Můžeme také upravit nastavený tempo zápis tak, že v případě zápisu po taktech (Zapnutý Snap) přepneme funkci Jump na mód Ramp. Pak nebude změna tempa skoková, ale průběžná.

Poslední trik je použití funkce Track versions. Ta, podobně jako u audio stop umožňuje vytvářet verze v jedné stopě. Můžeme tedy verze v Tempo tracku zkoušet, ale můžeme i jednotlivé části z jednoho do druhého přenášet.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Cubase – jak nastavit změnu tempa a metra – oTomanStudio.cz

SHARE IT:

Comments are closed.