Cubase – Jak rychleji pracovat s pluginy

Cubase – Jak rychleji pracovat s pluginy

Cubase – Jak rychleji pracovat s pluginy. Jak rychleji pluginy zapínat a vypínat? Jak mít v nabídce plugin přehled? Užitečné tipy na rychlejší správu plugin jak v Cubase, tak v každém DAW

Jak rychleji pracovat s pluginy

Pluginy jsou nedílnou součástí práce v DAW. Rozšiřují základní funkce nahrávacího software. Jedná se o programy, které se zaměřují na jednotlivé aspekty úprav zvuku. Tak můžeme do DAW dostat základní efekty jako Kompresor nebo Ekvalizér či jakoukoliv myslitelnou formu úpravy zvuku.

Základní sadu plugin dostáváme již s DAW. Tu můžeme rozšířit o free pluginy, ale i o jejich komerční podobou. Není vždy nutné začít s nákupem komerčních plugin. V dlouhodobějším měřítku zpravidla k nějakému doplnění možností přikročíme. Ze zvětšujícím se objemem plugin roste potřeba je ovládat rychleji a přehledněji.

Rychlejší přístup k pluginám

– Nejjednodušší způsob výběru můžeme provést pomocí vyhledávacího pole v nabídce plugin.
– Stejně efektivní je dosazení plugin přetažením ze složky media.
– Pro vytváření sad a vlastních kolekcí plugin použijeme VST Plugin Manager.

Rychlejší aktivace plugin

– Více plugin v jednom insertním slotu otevřeme kliknutím na e (edit button) stopy s klávesovou zkratkou Alt + Shift.
– Pro zpětné uzavření klikneme na e (edit button) stopy s klávesou Shift

Rychlejší odstranění plugin

Někdy potřebujeme pluginy v insertním slotu odstranit pryč. Pokud chceme odstranit pluginy napříč stopami (např. kompresor v prvním slotu v pěti stopách najednou) otevřeme mix a označíme konkrétní stopy. Aktivujeme funkci Q-link. V insertním slotu vybereme možnost No Effect. Pluginy se ve stejné řadě odstraní najednou. (A samozřejmě, stejným způsobem můžeme pluginy do mixu přidávat.)

Jiná situace vzniká při potřebě vyčistit celý insertní slot v jedné stopě. Na tuto akci použijeme FX Chain preset. Musíme si preset vytvořit. Ve stopě bez efetků vytvoříme preset a uložíme. Ten pak dosadíme do slotu s pluginy.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Cubase- Jak rychleji pracovat s pluginy

SHARE IT:

Comments are closed.