Cubase – Jak správně založit audio stopy

Cubase – Jak správně založit audio stopy

Při zakládání audio stop v CUBASE musíme propojit stopy se vstupem zvukové karty. Stejně tak můžeme zasílat zvuk do výstupů převodníku. Jak nastavit spojení mezi zvukovkou a konkrétní stopou?

Jak spojit audio stopu se vstupem převodníku?

V každém DAW musíme při zakládání audio stop nasměřovat vstupy převodníku tak, aby do jednotlivých tracků natékal signál ze správných vstupů. U každého programu je praxe trochu odlišná. U Cubase se setkáme se dvěma způsoby nastavení.

Audio Connections

Původní a komplexnější systém propojení nalezneme v centrálním nastavení konektivity do celého programu s názvem Audio Connections.

Toto menu nám umožňuje nastavit jakékoliv propojení mezi vnějším a vnitřním světem Cubase. Zde nalezneme i záložky Inputs a Outputs.

Samotné propojení funguje na bázi tzv. Bussů. Buss je termín, který používáme v audio světě pro více věcí. V tomto případě se jedná o virtuální spojnici nebo cestu, kterou nadefinujeme mezi vstupem převodníku a vstupem stopy.

Bussů můžeme nadefinovat neomezený počet. Podstatné je, kolik fyzických vstupů (či výstupů) zvuková karta nabízí. V menu máme možnost vytvořit buss s konfigurací mono, stereo i vícekanálové formáty.

V několika kolonkách vidíme jaký ovladač (driver) nahrávací program právě používá. Vidíme konfiguraci mono, stereo atd. Podstatné leží na konci menu s názvem Device Port. Zde nastavíme jaký fyzický vstup chceme dané cestě (Bussu) přiřadit.

Jak uvádím výše, bussů se dá nadefinovat neomezené množství. V Device port menu můžeme přiřadit jakýkoliv vstup opakovaně. To můžeme využít např. v situaci kdy chceme nadefinovat dvě mono cesty nebo jednu stereo cestu pro stejné vstupy.

Zapojení Bussu do stopy

Samotné spojení mezi novou audio stopou a vybraným bussem uděláme při zakládání stop z příslušného menu. Toto nastavení můžeme zkontrolovat a změnit v inspectoru Cubase nebo v mixu.

Hardware input

Jednodušší řešení je použít přímé spojení při zakládání stop přes menu Hardware input. Tato funkce se nabízí ve společném menu při zakládání audio stop s bussy.

Jedná se o možnost nastavit spojení přímo a obejít tak definované bussy. Cubase vidí všechny hardwarové vstupy a tak lze spojit audio stopy napřímo. Tato metoda je výhodná při zakládání jednotlivých stop. Pro větší objem stop je lepší použít nadefinované bussy.

Video

Cubase – Jak správně založit audio stopy

SHARE IT:

Comments are closed.