Jak použít mono a stereo efekty v mixu

Jak použít mono a stereo efekty v mixu

Mono a stereo efekty v mixu. Jak je použít? Jaký je v tomto zapojení rozdíl a jak se dá toto zapojení využít?

Mono a stereo efekty v mixu

Při mixu vnímáme prostorové efekty jako Reverb nebo Delay zpravidla stereofonně. Jak se budou tyto efekty chovat když do nich budeme posílat monofonní signál?

V Cubase se vše řídí nastavením stopy ve které je efekt vložený. Velká část stop v mixu je zpravidla mono. Pokud vložíme stereo efekt do insertu mono stopy, je i výstup stereofonního efektu mono. Pokud chceme docílit toho, aby se mono stopa efektovala stereo, musíme jí zaslat do sběrnice (např. FX Track, nebo Grupa), která je nastavená stereo. Pak bude i efekt u mono stopy stereofonní.

Proč mono efekty?

Logická otázka je, proč vůbec použít efekt jako delay nebo reverb mono? Jaký je smysl takového zapojení?

Užitečné to může být v okamžiku, kdy máme hodně bohatý mix. V mixu máme limitovaný prostor na to, kolik stereo informací v něm můžeme uplatnit. Někdy potřebujeme přesto v bohatém mixu použít hodně efektovaný zvuk, např. dozvuk na snare. Stereo podoba efektu se může již prát o místo s jiným elementem mixu. Můžeme tedy zvolit monofonní zapojení a reverb udělat hodně hluboký.

Další výhodou mono efektu je, že ho můžeme přesně lokalizovat v panoramě mixu. Můžeme u informace mimo střed panoramy vytvořit „stín“ – dozvuk, který je přesně za tímto zvukem, ale nezabírá více místa ve stereu.

Mono to stereo zapojení u plugin

U některých DAW (např. Protools) najdeme možnost zapojení mono to stereo u některých plugin. Tato funkce umožňuje vložit stereo efekt do monofonní stopy a rovnou z něj stopu upravit stereofonně. Je to tedy jednodušší způsob jak dostat daný track do stereo úpravy než v Cubase, kde musíme vytvořit stereo sběrnici.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak použít mono a stereo efekty v mixu

SHARE IT:

Comments are closed.