Jak Rychle Nahrávat Sám Sebe?

Jak Rychle Nahrávat Sám Sebe?

Jak Rychle Nahrávat Sám Sebe? Pokud jsme ve studiu v dvojroli – Zvukař + Hudebník, je složitější vše zvládnout tak, aby nahrávání šlo rychle a bez problému. Lze nastavit nahrávací software tak, aby byl záznam plynulý a rychlý? Jak postupovat, aby jste se při nahrávání mohli soustředit na hudební obsah?

Jak Rychle Nahrávat Sám Sebe?

Běžnou rolí v domácím studiu je spojení dvou činností do jedné. Sedíme ve studiu jako hudebník i zvukař zároveň. To na nás klade nároky, kdy musíme naší pozornost rozdělit na oba úkoly. Jak nahrávat tak, aby jsme se soustředili na hudební obsah a nebrzdila nás technická část nahrávání?

Nastavení pro nahrávání

Aby jsme se mohli soustředit na nahrávání z pozice hudebníka, využijme technické možnosti, které se nám v rámci nahrávacích programů nabízejí. Příprava je zpravidla rutinní a kroky opakujeme. Pokud ale něco přeskočíme, může se stát, že se celý proces zpomaluje.

Šablony

Ve videu tuto funkci neukazuji, ale zásadní zrychlení přináší použití přednastavených projektů. Ty si vytvoříme v DAW předem a pak je velmi snadno nastavíme na pár kliknutí. Tak šetříme čas a nemusíme nastavovat stejné věci opakovaně.

Nový projekt

Při vytváření nového projektu postupujeme několika základních krocích.

1. Založení projektu
2. Nastavení cest z převodníku do DAW
3. Založení stop
4. Nastavení stop (Jména, Barevné kodování atd.)
5. Nastavení vstupní hlasitosti pro záznam – Gain
6. Nastavení tempa
7. Nastavení odposlechu
8. Nastavení metronomu
9. Nastavení záznamu s Precount metronomem
10. Nahrávání
11. Dotáčení – Letmý střih
12. Editace nahraných stop

Proces se může samozřejmě lišit v pořadí úkonů a nastavení. Základní postup je ale stejný.

Vzdálené ovládání DAW

Dalším urychlením je použití aplikací pro vzdálené ovládání nahrávacích softwarů. Ne vždy můžeme sedět u pracovního stolu a zároveň nahrávat. Tyto aplikace umožňují ovládat nahrávací software dálkově a zásadně urychlují obsluhu DAW.

Na blogu naleznete starší příspěvky o těchto aplikacích. Jedna z nich je určena přímo Cubase – iC Pro a článek o aplikaci naleznete zde.

Druhá možnost je univerzálnější aplikace Touchdaw Tu jsem popsal v tomto příspěvku.

Video

Jak Rychle Nahrávat Sám Sebe?

SHARE IT:

Comments are closed.