Jak snadno nastavit stream s dobrým zvukem

Jak snadno nastavit stream s dobrým zvukem

Jak snadno nastavit stream s dobrým zvukem? Otázka, která je aktuální nejen v těchto dnech, ale i v budoucnosti. Jak stream jednoduše natavit a nazvučit?

Streamování je způsob, jak dostat obsah k fanouškům i v okamžiku, kdy to jinak není možné. Současná situace jistě dlouhodobě podnítí zájem to konzumování tohoto druhu obsahu. Tento způsob otvírá mnoho možností nových možností. Nejen přenos koncertu, ale např. stream ze zkoušky nebo přípravy ve studiu – to vše představuje příležitost jak tento způsob tvorby obsahu použít. Problémem je, jak dostat do streamu dobrý zvuk a zároveň obraz. A jak nastavit vše jednoduše.

Jedno z možných řešení je použít zařízení iRig Stream od firmy IK Multimedia. Jedná se o jednoduchý převodník, který můžeme připojit přímo na USB vstup telefonu nebo tabletu.

iRig Stream

Malé zařízení, které se pohodlně vejde do kapsy. iRig stream připojíme k jakémukoliv typu telefonu, nebo tabletu, či počítači pomocí tři různých kabelů. Vstup do převodníku je vyřešen RCA vstupy. Ty propojíme s mixpultem. V něm provedeme připojení všech zvuků a zvukové úpravy. Poté tento mix zašleme do převodníku a dále do streamovacího zařízení.

iRig Stream umožňuje připojit headset, přepnout zvuk na mono, loopback, připojení napájení (které není nutné, karta je napájena z usb stupu telefonu). Zařízení vévodí na vrchní straně otočný ovladač pro nastavení hlasitosti na výstupu karty. Pomocí jednoduché led indikace vidíme kolik signálu z karty do výstupu pouštíme.

Celé nastavení je otázkou několika sekund a vše je připraveno k vysílání.

Jak toto zařízení používá ostravský muzikant Richar Nálepa uvidíte zde.

Jak vše dobře nazvučit?

Při přípravě mixu větší kapely můžeme udělat několik jednoduchých věcí, jak vše nazvučit dobře.

1. Rozveďte elektrické zapojení z jednoho zdroje. Zamezíte vzniku brumu.

2. Symetrie místnosti – Eliminujte odrazy od stěn, které se vracejí do mikrofonů tím, že se postavíte více na střed místnosti.

3. Pro čistší zvuk, volte taktiku snímání zblízka. Není to vždy ideální pro barvu zvuku, ale eliminujete tak přeslech a špatnou akustiku.

4. Využijte směrovost mikrofonů. Většina dynamických mikrofonů má kardioidní směrovou charakteristiku. To znamená, že snímá zvuk nejvíce kolmo proti membráně. Stůjte tak,aby váš mikrofon snímal pouze vás a ve směru mikrofonu nebyl další zdroj zvuku. (Např. zpěvák za kterým jsou bubny.) Rozestavte se do kruhu a zvuk bude čistší.

5.Nastavte správně Gain na mix pultu tak, aby signál nebyl příliš silný.

6.Použijte základní ekvalizaci – Odeberte nadbytečné subbasy. Eliminujte nečistoty (Rezonance, krabicové frekvence) a případně zvýrazněte některé frekvence pro větší definici zvuku.

7. Pokud máte k dispozici kompresor – nastavte ho ve výchozím nastavení na kompresní poměr 3:1 – 4:1. Použijte delší čas náběhu – Attack, kratší čas zavírání Release.

8.Zvažte, zda chcete použít dozvuk na zpěvech. Ne vždy jsou efektové jednotky v mixech natolik kvalitní, aby stálo za to je použít.

9.Nezapomeňte na odposlech. Ten je lepší řešit sluchátky,než klasickým hlasitým odposlechem. Použijte Aux výstupy mixu a pokud máte distribuci sluchátkového signálu, zapojte mix do ní.

iRig Stream není jediná možnost jak vysílání technicky vyřešit. Je to, ale způsob, který je nenáročný na obsluhu a je cenově dostupný.

Pro nastavení vysílání z počítače můžete použít Free software OBS. Jak sním pracovat uvidíte v tomto videu.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Jak snadno nastavit stream s dobrým zvukem

SHARE IT:

Comments are closed.