Lze nahrávat bez kompresoru jako Red Hot Chili Peppers?

Lze nahrávat bez kompresoru jako Red Hot Chili Peppers?

Lze nahrávat bez kompresoru? V nedávno publikovaném článku o nové desce Red Hot Chili Peppers je zmínka o tom, že při nahrávání desky nebylo použita žádná komprese. Je možné vynechat kompresor při nahrávání?

Lze nahrávat bez kompresoru?

Citovaný článek říká, že při nahrávání nové desky o RHCP nebylo použity žádné kompresory. Deska byla nahrávána analogově. Je možné nahrávat bez použití komprese?

Redhoti jsou kapela, která rozhodně ví jak pracovat s dynamikou. Zpravidla čím lépe hudebník ovládá svůj nástroj, tím více je jeho hra dynamicky konzistentní. Přesto je otázka, zda je možné kompresoru při produkci nahrávky zcela vyloučit.

2 důvody pro použití kompresoru

Nejdříve – proč kompresor při nahrávání používáme?

Ze dvou důvodů:

1. Kontrola dynamiky

Každý track má větší či menší rozteč kde se nachází nejtišší a nejhlasitější místo tracku. Pokud je toto rozpětí příliš velké, nelze track dosadit do mixu pouhým nastavením faderu. Track je buď příliš hlasitý či málo srozumitelný.

Problém je, že dynamika přirozeně kolísá a nelze najít jedno nastavení pro celý track. Proto je řešením použití komprese, která dokáže rozteč mezi nejhlasitějším a nejtišším místem v tracku zmenšit.

Track je dynamicky konzistentní a lépe spolupracuje se zbytkem mixu.

2 . Větší údernost a energie

Druhým důvodem pro použití komprese je tvarovat zvuk tak, aby získal více energie a údernosti. Kompresor je efekt, který má nastavitelnou rychlost reakce. Můžeme zkrátit či prodloužit dobu komprese. To nám dává možnost určitou část zvukové obálky kompresorem propustit a tak zvuk tvarovat.

Nástupní část zvuku či dozvuk bude více konkrétní a zvuk získá jak energii tak potřebný detail.

Jiný způsob ovládání dynamiky

Lze dynamiku ovládat i jinak než kompresorem? Ano. Máme k dispozici levelingové efekty jako je třeba Wawes- Vocal Rider. Ty reagují na změny hlasitostí jako kdybychom ztišili či zesílili fader hlasitosti.

A samozřejmě v každém DAW nalezneme funkci automatizace. Ta umožňuje „naprogramovat“ změny hlasitosti v tracku.

Tyto techniky jsou v mnoha případech užitečnější než komprese, protože zvuk nemění jako kompresor a mění skutečně jen hlasitost. Na druhou stranu, jejich použití je zdlouhavé a kompresor nastavíme pro celý track rychleji.

Živé vysílání s oTomanem!

Pojďme se setkat živě!

Přiblížil se 50. díl ze série oTázky a odpovědi s oTomanem. Tento výroční 50. díl bude živý a budeme se moct osobně setkat při live streamu který se bude konat 21.4.2022 – 20:30. Na stránce streamu naleznete odkaz na formulář ve kterém mi můžete poslat otázky předem. Záznam streamu bude dostupný, ale pouze na omezenou dobu.

Budu se těšit, že se setkáme živě a vy budete u toho!

Adresa Vysílání

Video

Lze nahrávat bez kompresoru jako Red Hot Chili Peppers?

SHARE IT:

Comments are closed.