Naučte se snadno převést midi na audio

Naučte se snadno převést midi na audio

Naučte se snadno převést midi na audio. Jakým způsobem převádět midi v DAW na audio? A proč to dělat? Jak připravit midi stopy pro mix?

Midi vs audio

Midi a audio dnes používáme souběžně pod jednou střechou v každém DAW. I když na konci obou je konkrétní zvuk, jsou midi a audio formáty zcela odlišné.

Samotné midi není nositelem zvukové informace. Pouze říká zvukové bance jakou notu má v daný čas přehrát. Tím může být zvuk bubnů, basy, klavíru nebo cokoliv exotického. Midi přináší možnost jak do našeho projektu dostat takový zvuk, který by jsme jinak museli nahrávat tradiční cestou.

Audio stopy jsou již finální podobou toho co dále uslyšíme.

Proč převést midi na audio ?

Máme proto hned tři důvody.

1) Midi – respektive chod virtuálních nástrojů významně zatěžuje výkon počítače. Proto je převod na audio stopy výhodný pro snížený celkové zátěže systému.

2) Audio formát jen o něco vhodnější pro další zpracování v mixu. Můžeme samozřejmě upravovat i midi zvuk podobně jako audio. Ale pro přehlednost a jednodušší manipulaci je audio jednodušší.

3) Audio stopu vždy otevřeme. Midi ne. Tak to bohužel je. Samotné midi informace zřejmě otevřeme vždy. Ale zdroj zvuku (zvukovou banku) již ne. Pokud se vracíme do starších projektů, může daný software přestat pracovat. Včasný převod do audio stopy nás před tímto ochrání.

Jak převést midi na audio ?

V DAW máme více způsobů jak to udělat. Pokud máme jednu stopu, např. klavíru, basy, vyexportujeme midi do audia přes hlavní export. Případně použijeme funkci jako je Render in Place v Cubase.

Jiná situace nastane pokud máme v jedné midi stopě bubny. U nich chceme, aby šlo jednotlivé bubny upravit zvláště.

Pak můžeme použít dva postupy.

Rozdělit midi stopu na základě absolutní výšky jednotlivých stop. To uděláme v Cubase příkazem Dissolve part. Podobný příkaz nalezneme v každém DAW. Pak jednotlivé stopy převedem na audio pomocí Render in Place nebo přímým exportem a importem zpět do programu.

Druhý způsob je nasměřovat výstup jednotlivých zvuků soupravy přímo z virtuálního nástroje na mix. Tento postup nám umožní opět převést stopy z midi na audio pomocí exportu.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Naučte se snadno převést midi na audio

SHARE IT:

Comments are closed.