Novinky v Cubase 13 |  (10% SLEVA na novou Cubase!)

Novinky v Cubase 13 | (10% SLEVA na novou Cubase!)

Všechny podstatné novinky v Cubase 13 na jednom místě. Přehledně v nové sérii blogu otoman studia. A nejen to. Chcete získat novou Cubase se SLEVOU 10%? Jděte na odkaz v příspěvku a při nákupu použijte kód slevy: OTOMANSTUDIO

Nová Cubase 13 je zde!

Po roce a půl jsme se dočkali nové verze Cubase 13. Ta přináší mnoho změn. Všechny zásadní funkce jsem pro vás připravil v sérii 12 videí. A nejen to. Jako bonus vám nabízím možnost získat jakoukoliv verzi Cubase 13 se slevou 10%!

Jak uplatnit slevu?

Je to velmi snadné. Stačí použít tento odkaz (https://otomanstudio.cz/CUBASE13SLEVA) Při nákupu zadejte kód: OTOMANSTUDIO.

Podívejte se na jakékoliv video o novinkách Cubase 13 a v něm postup uvidíte.

Jaké novinky Cubase 13 přináší?

Audio a Workflow aneb rychlejší práce v Cubase 13

První a zřejmě nejviditelnější změnou je celkově nový vzhled celého programu. Cubase 13 přichází s ostřejším, více kontrastním zobrazením. Chvilku trvá, než si na nové prostředí zvyknete, ale zanedlouho je nový vzhled nerušivý. Smyslem této změny je přinést jednotný a moderní design pro celý program.

Přepracovaný inspektor

V základním okně se změnilo nastavení Inspectoru. V něm můžeme nyní nastavit zobrazení jednotlivých slotů, přehazovat jejich pořadí. Také zde nalezneme rozšířený routing pro midi.

Chanell zone

Chanell zone je nové prostředí,“Zóna“ v základním okně. Zde se otevírá extra prostor pro ovládání mixu jednotlivých stop. Tak můžeme souběžně upravovat zvuk stop a pracovat v základním okně bez nutnosti vstupovat do mixu.

Mix

Stejně jako základní okno, změnou prošel i Mix. Nejen jeho vizuálně ostřejší podoba, ale i možnost konfigurování náhledu jako u Inspectoru. I zde nalezneme možnost jednotlivé Racky uspořádat zcela volně. Také zde máme k dispozici zvětšený náhled na Ekvalizér a nový způsob zobrazení efektů v chanell stripu.

Přepínání stop Mono – Stereo

Audio stopy mají novou funkci – možnost přepínání z mono na stereo konfiguraci a obráceně. Tak můžeme i mono materiál zaslat do stereo efektů a ty se budou chovat skutečně stereofonně. Šikovná je tato funkce i pro kontrolu mixu v monu.

Zlepšený routing

Nově dokáží audio stopy přijímat výstupy z instrument tracků. Tak můžeme nahrávat výstup z virtuálních nástrojů přímo do audio stop.

Hromadné přejmenování eventů

Pokud potřebujeme přejmenovat názvy více eventů/ klipů v projektu najednou, můžeme využít novou funkci v menu Edit – Rename – Rename selected.

Tap Tempo

V základní okně se objevila nová funkce pro „naklikání“ tempa ručně. Tap tempo můžeme nastavit buď myší nebo kombinací kláves Shift plus Mezerník. Změna tempa se propisuje přímo to tempo tracku.

Start Modes

V Cubase 13 máme k dispozici rozšířenou paletu pro nastavení spouštění poslechu. Nastavíme si jak se má program zachovat po spuštění přehrávání. Můžeme začít tam kde jsme skončili, na začátku označené smyčky lokátory nebo na začátku označeného eventu. Novou funkci nalezneme v Menu transport – Transport mode.

Import Track from project

Imporotování dat z jiných projektů v Cubase není novinkou. V této verzi je tento nástroj rozšířen o možnost importovat pouze vymezené části projektu dle vymezení lokátory nebo určením přesné pozice pro transport.

Key Commands – vylepšené menu

Centrum pro klávesové zkratky (Key Commands) dostalo také novou podobu. Nyní obsahuje filtry pro vyhledávání podle názvu funkce nebo dle klávesové zkratky. Můžeme vyfiltrovat ty příkazy, které zkratku mají, nebo nemají nebo mají zkratku přiřazenou uživatelem. Skvělým rozšířením je také možnost přidávat klávesové zkratky makrům přímo a vyzkoušet si makra bez nutnosti menu zavírat.

Nové MIDI funkce v Cubase 13

Úpravami prošla také MIDI část Cubase. V ní kromě nového vzhledu nalezneme i další užitečné rozšíření.

Přepracované MIDI pluginy

Cubase obsahuje kromě plugin pro úpravu audia i rozsáhlou knihovnu plugin pro úpravu Midi. Tyto pluginy mají nový vzhled, který je jednotný a srozumitelnější.

Přepracované MIDI pluginy

Pro práci s MIDI eventy máme k dispozici skvělé rozšíření. V Key Editoru máme k dispozici Visibility Tab. Tato funkce je filtr, který umožňuje zobrazit jakoukoliv kombinaci MIDI stop na jednom místě. Není již nutné se vracet do základního okna a jednotlivé MIDI stopy otvírat odtud.

Midi Range tool

Tento editační nástroj známe hlavně z práce s Audio materiálem. Range Tool (Označovací nástroj) v MIDI editoru je novinkou, která nabízí možnost rychlého označování, přenášení partů nebo mazání. A to včetně zaznamenaných stop kontrolérů.

Step input record

Tato funkce není nová, ale byla rozšířena o možnost protažení nahraných not přímo při zápisu. Stačí držet nahrávanou notu a šipkou klávesnice ji zkrátit či prodloužit. Také tuto funkci lépe rozpoznáme změnou barvy kurzoru na modrou barvu.

Chord Pad

Velkou změnou prošel i Chord Pad. Tato funkce pomáhá při psaní hudby. Nástroj pro snazší vytváření harmonické struktury písně. Nový chord pad vypadá jinak a má nové funkce jako je step input record nebo možnost tvořit rytmizované akordy přetažením MIDI stop z hlavního okna projektu.

Nové Pluginy a VST

S každou novou verzí Cubase přichází i rozšíření v oblasti plugin a VST nástrojů. Nejinak je tomu i u verze 13.

Iconica

Tento nový VST nástroj je vítanou posilou pro skladatele a autory. Iconica je virtuální nástroj nabízející zvuk celého orchestru. Nyní máme v jednom přehledném prostředí možnost tvořit aranž celého orchestru.

Vocal Chain

Tento nový plugin je multiefekt pro úpravu vokálních stop. Ve 3 sekcích můžeme udělat základní úpravy zpěvu, můžeme přidat charakter ve formě zkreslení, přeladění a také přidat modulační efekty jako reverb nebo delay. Pořadí efektů se dá volně měnit.

Vocoder

Vocoder je staro nový plugin který se po dlouhé době do Cubase vrací. Tento efekt známe hlavně z funky nahrávek a i dnes je velmi populární. Vocoder má dva módy, interní a externí. Efekt řídíme zvenčí pomocí MIDI informací jako je MIDI stopa v Cubase nebo přes klávesy zvenčí.

(Pultec) Ekvalizace EQ-P1A, EQ-M5

Pro mix a mastering dostáváme v Cubase 13 také dva analogové ekvalizéry. Ty mají „Pultec“ charakter, tedy jedná se o pasivní, saturující ekvalizéry, které uplatníme v jakékoliv části nahrávacího procesu. V nabídce jsou dva modely EQ-P1A ten je určený pro celé spektrum vyjma středů. Naopak EQ-M5 má na starost pouze středy.

VoxComp

Do výbavy dostáváme také dva nové kompresory.

Jedním z nich je VocComp. Kompresor připravený pro úpravu vokálních stop. Kompresor je jednoduchý, má ostrý zvuk vhodný pro modernější hudební produkci.

Black Valve

Druhý kompresor se jmenuje Black Valve a jedná se o analogově znějící kompresor. Tento efekt má přidaný „preampový“ drive, tedy část, kterou by jsme získali přebuzením na gainu například studiového mixu. Kompresor má celkově analogový charakter, který má nejblíže k elektronkovým kompresorům.

Všechny novinky si můžete prohlédnout ve video sérii níže.

Videa

Novinky v Cubase 13 | (10% SLEVA na novou Cubase!)

SHARE IT:

Comments are closed.