Základy práce v DAW – 17. Editace

Základy práce v DAW – 17. Editace

Editace je proces, při kterém čistíme a „vyhladíme“ hrubý, zvukový materiál. Pro moderní nahrávání je to nezbytný krok k dobrým nahrávkám. V tomto videu vám ukáži základní editační postupy.

Základy editace

Představme si situaci – máme nahrané všechny stopy našeho projektu. A chceme se pustit do míchání. Mixu by, ale měla předcházet fáze editace – vyčištění stop.

Ta zahrnuje vyčištění všech šumů, ruchů a nadbytečných informací, které zůstaly z hrubého záznamu. Pokud se vyskytnou rytmické a intonační nepřesnosti snažíme se je korigovat. Případně sesazujeme z nahraných verzí pomyslné „best of“ z nahraného materiálu.

Kolik editace je dost?

Asi chápete, jak může vhodná editace zlepšit celkový výraz nahrávky. Ale jako jiné postupy, které mění podstatu nahraného materiálu, může to být dobrý sluha, ale špatný pán. Editace zlepší čistotu dané nahrávky. Ale, je špatné tento proces vnímat jako nástroj pro opravu čehokoliv. I zde platí, že základem jsou dobře nahrané stopy. Smyslem editace je z dobrých stop udělat skvělé. Ne ze špatných, průměrné.

Příkladem může být špatně intonujíc zpěvák. Opravovat track doslova „notu po notě“ je zbytečná práce. Takto detailní editace je velmi zdlouhavá. A stejně nemusí skončit výsledkem, který bude dobrý. Nechte zpěváka trochu pocvičit, nebo ho nahraďte jiným.

Ve videu vám ukáži základní editační kroky.

Video

Celá série Základy práce v DAW


Základy práce v DAW – 17. Editace

SHARE IT:

Leave a Reply