Cubase – Jak správně založit Video Track

Cubase – Jak správně založit Video Track

Psaní hudby pro video je dnes rozšířený požadavek. Pokud potřebujeme hudbu a obraz sloučit tak, aby bylo vše v synchronu použijeme v Cubase Video track. Tato stopa slouží k zobrazení videa a snadné načasovaní dialogů nebo hudby, kterou v nahrávacím software potřebujeme k videu doplnit.

Jak spojit hudbu a video?

Pokud píšeme hudbu pro film nebo jiný obraz, je klíčové správné načasování. To znamená, neobejdeme se bez možnosti zvukovou informaci vizuálně synchronizovat s obrazem. K tomu slouží v Cubase Video Track. Jeho smysl není úprava samotného videa, na to slouží video střižny. Video track nabízí detailní pohled na video obsah a možnost ho skloubit s hudebním podkladem.

Založení video tracku

Track zakládáme z nabídky ostatních tracků. Video track dokáže pracovat s formáty MOV, MPEG-4 a AVI. Přesný popis podporovaných formátů nalezneme zde.

Po naimportováni videa je třeba počkat na načtení náhledů. Jejich zobrazení můžeme vypnout na hlavičce stopy.

Také nám video track ukazuje případnou neshodu mezi nastaveným počtem Frames ve videu a v nastavení projektu. Pokud tomu tak je, můžeme otevřít nastavení Project setup a zde můžeme chtít, aby Cubase nastavila Frames dle videa příkazem Get Frame from Video.

Importované video může obsahovat i zvuk, který chceme mít stále v synchronu s obrazem. Spojení nastavíme funkcí Group z menu Edit.

Video Player

Kromě náhledů ve video tracku potřebujeme normální přehrávač obrazu. Ten v Cubase nalezneme v menu Studio – Video Player. V tomto přehrávači máme možnost posouvat pozici kurzoru v Cubase pohybem myši ze strany na stranu. Jinak řečeno, můžeme ve videu přesně lokalizovat dané místo a v Cubase se tomu přizpůsobí i pozice kurzoru.

Ve filmových podkladech je zpravidla „vtisknutá“ časomíra. Pokud chceme vidět čas plynoucí v Cubase i v přehrávači, zobrazíme ho tak, že otevřeme menu Studio – Studio Setup a zde nalezneme Video Player. V tomto menu máme možnost zakliknout volbu Show Timecode. Pak se nám objeví Cubase počítadlo i v otevřeném video playeru.

Pro samostatné počítadlo můžeme otevřít menu Studio – More options – Time Display. Zde máme možnost otevřít několik nezávislých počítadel, které jsou plovoucí v prostoru projektu.

Video

Cubase – Jak správně založit Video Track

SHARE IT:

Comments are closed.