Jak postavit domácí studio za méně než 10.000,-

Jak postavit domácí studio za méně než 10.000,-

Chcete vědět jak postavit domácí studio pod 10.000,-? Dostanete konkrétní doporučení, jaké vybavení potřebujete a proč. Ukážu vám také tzv. Amazon test, který vám pomůže vybrat to nejlepší vybavení pro vaše domácí nahrávací studio. Kompletní vybavení domácího studia s konkrétními tipy na jednotlivé výrobky.

Jak postavit domácí studio

Pokud stojíte na začátku své cesty do světa nahrávání a přemýšlíte jak postavit první studio, tento příspěvek je přesně pro vás. V něm vám ukážu jak postavit studio za méně než 10 tisíc.

Současnost nám dává nejpříznivější podmínky pro rozběhnutí studia v celé historii. Za zlomek nákladů proti letům minulým můžeme začít nahrávat ve vlastním studiu každý.

Které konkrétní vybavení potřebujete a které ne? A jak ušetřit při nákupu vybavení?

V příspěvku vám dám doporučení na zvukové karty, nahrávací software (DAW), mikrofony, sluchátka/reproduktory a další nezbytné doplňky k rozběhnutí vašeho domácího nahrávacího studia v rozpočtu nižším než 10.000,-.

5 Komponent každého studia

Mnoho rad na internetu říká, že pro nahrávání potřebujete pouze drahou techiku. Není to pravda.

Dnes máme máme k dispozici dostupné a kvalitní vybavení, které můžeme použít pro tvoření skvěle znějících nahrávek.

Nikdy nebylo snazší vybavit studio a začít nahrávat.

Pro studiu potřebujeme pouze 5 základních komponent, které můžeme pořídit do 10.000,-

Převodník

Zvuková karta nebo také převodník je zařízení, které převádí signál z analogové podoby do digitální a zpět. Pokud chceme pracovat v digitálním prostředí, musíme zvuk do této podoby dostat. Zvuková karta je tedy zásadní část vybavení domácího studia.

Jak si vybrat převodník pro domácí nahrávací studio ukazuji v tomto příspěvku. Jaké základní vybavení zvukovky mají se můžete podívat zde.

Pro začátek nám v domácím studiu stačí karta se dvěma vstupy, jedním výstupem na sluchátka a na monitory. Převodník by měl mít fantomové napájení, vhodný typ připojení (dnes hlavně USB).

Další důležitou součástí je tzv. Driver. Software, který je třeba nainstalovat proto, aby převodník komunikoval s počítačem. Ten je součástí dodávky každé zvukové karty.

Jaké modely vybrat?

Foclusrite Scarlett 2i2 3rd Gen – 3 820,-Kč. – Ableton

Steinberg UR22C – 3400,-Kč. – Cubase

PreSonus – Studio 24c – 3490,-Kč. – Studio One

Nahrávací software

Nahrávací software je srdcem každého studia. Také se tyto software pojmenovávají jako DAW. (Digital Audio Workstation).

Nahrávací software plní dvě základní funkce:

1. Záznam a uložení dat
2. Zvuková úprava nahraných dat

V DAW se sbíhají všechny studiové činnosti, tedy záznam zvuku, jeho editační úprava, možnost mixu ale nejen to. Dnes jsou DAW plně funkční produkční systémy, které mohou sloužit pro komponování, úpravu zvuku v jakékoliv podobě.

Jaký nahrávací software zvolit?

V domácím studiu se nejčastěji setkáme s následujícími programy:

Ableton
Pro Tools
Cubase
Studio One

Na výběr máme více možností než jen tyto programy, ale ty jsou zpravidla buď specificky zaměřené (např. Fruity Loops), nebo jsou součástí platformy na které jsou šířeny (např. Garage Band). Výše uvedené software jsou plnohodnotné nástroje pro úpravu zvuku v domácím studiu.

Nakupte DAW ZDARMA

Pokud se vrátíte výše k části o převodnících, všimněte si, že u každého modelu uvádím i nahrávací software.

Základní verze DAW můžete pořídit při nákupu převodníku zcela zdarma. Tyto verze jsou dostačují pro základní záznam a úpravu nahrávky.

Mikrofon

I když mnoho informací můžeme nahrát a vytvořit bez mikrofonu, jsou situace, kdy se bez něj neobejdeme. Hlavně u nahrávání zpěvu a akustických nástrojů potřebujeme alespoň 1 mikrofon.

Ideální startovací možnost je velkomembránový kondenzátor.

Tento druh mikrofonu má vyšší citlivost a míru zachyceného detailu. V domácím studiu s ním můžeme vykrýt 100% všech situací.

Jak pracovat s mikrofony ve studiu vysvětluji v této sérii.

Jaký model vybrat?

Rode – NT1A – 4 090,-Kč.

Rode patří mezi mé oblíbené firmy. Výroba těchto mikrofonů probíhá v Austrálii, takže se nejedná o čínský výrobek.

Dynamický mikrofon

Jako variantu ke kondenzátoru, můžeme pořídit dynamický mikrofon. Tento nemá takovou brilanci a citlivost. Jeho barva je proti kondenzátům kulatější. Tento mikrofon snese vyšší akustické tlaky a hodí se na snímání zdrojů jako jsou kytarová komba, bubny nebo dechové nástroje.

Skvělý model je SHURE-SM57 – 2 820,-Kč. Tento mikrofon známe i z ozvučení živých produkcí. SM57 je mikrofon, který je téměř nezničitelný a je pro něj typický zdvih ve středových frekvencích.

Odposlech

Vše co nahrajeme potřebujeme také slyšet. K tomu nám slouží odposlechové systémy. Zde můžeme volit dvě možnosti. Sluchátka a monitory. I když monitory budou z dlouhodobějšího hlediska potřeba, sluchátka na začátku stačí.

Mají několik výhod.

Sluchátka eliminují špatnou akustiku studia. Uzavřený poslech je také důležitý pro dotáčení kvůli zamezení přeslechu. A samozřejmě v domácím studiu musíme někdy brát ohled na své okolí a tak jsou sluchátka jediná možmnost.

Jaká sluchátka vybrat?

Do studia potřebujeme sluchátka uzavřená, tak aby zvuk nepronikal příliš ven. Je vhodné si sluchátka vyzkoušet a zkusit si jak sedí na hlavě. Hlavně u dlouhodobé práce se pohodlí poslechu zásadně projeví. Při výběru je velmi dobrá metoda srovnání.

Osobně používám rád sluchátka AKG. Nabízejí jak vybalancovaný zvuk, tak pohodlí při práci.

AKG K72 – 1 210,-Kč.

AKG K271 MKII – 2 960,-Kč.

Tyto dva modely jsou dobrou startovací volbou.

Monitory

Monitory jsou okno do světa zvuku. Podobně jako u sluchátek je třeba naučit se monitory „poslouchat“. Žádný poslechový systém není „zcela rovný.“ V domácím studiu se musíme naučit jak naše monitory zní a umět kompenzovat nedostatky daného systému.

Výbornou volbou pro domácí studio je model PRESONUS Eris E3.5 – 2 300,-Kč. Tyto monitory nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Při výběru platí to samé jako u sluchátek. Udělejte si návštěvu do obchodu a srovnejte monitory mezi sebou. To vám dá nejlepší odpověď jak se v subjektivním posuzování orientovat.

Počítač

Každý počítač vlastní. Začněte s tím co momentálně vlastníte. Pro záznam nepotřebujeme silný počítač. Nároky vzrůstají až u mixu. Dlouhodobě je systém určený pouze na studio vhodný, ale není třeba pořizovat hned nový počítač pro domácí studio.

Příslušenství

Ve studiu potřebujeme drobnější vybavení, bez kterého se ale neobejdeme.

Mikrofonní Stojany – 500,-Kč. Nejméně jeden stojan budeme potřebovat pro polohování mikrofonu při nahrávání.
Kabely – 300 ,-Kč. – Kabely jsou jedním z neviditelných nákladů ve studiu. Alespoň 2 – 3 XLR kabely se nám budou ve studiu hodit.
Pop Filtr – 500,-Kč. – Tato pomůcka je v podstatě filtr, který dáváme mezi zpěváka a mikrofon. Pop filter slouží k eliminování expolozivních hlásek jako je p a b.

Startovací balíčky

Skvělou možností jak začít opravdu levně je pořízení startovacích balíčků (starter packů). Tyto balíčky obsahují základní kompletní vybavení pro nahrávání. Nalezneme v nich kondenzátorový mikrofon, zvukovou kartu, nahrávací software a sluchátka.

Jaké možnosti máme?

Steinberg – UR22C Recording Pack– 5 800,-Kč.

PreSonus – AudioBox Studio Ultimate Bundle – 25th Anniversary Edition– 6 490,-Kč.

Focusrite Scarlett Solo Studio 3RD Generation– 5 090,-Kč.

Nové vs Použité

Výše uvedené informace vám pomůžou ujasnit jaké vybavení potřebujete. Další možností jak na něm ušetřit je pořídit ho z druhé ruky. Osobně tuto možnost využívám často a nikdy jsem neměl s nákupem problém.

Skvělý web pro zvukaře je MIDI.CZ. Mezinárodní variantou je Reverb.

Amazon test

Nejste si stále jistí, jaký konkrétní kus vybavení pořídit? Udělejte si tzv. Amazon test.

Najděte si na Amazonu daný kus vybavení a podívejte se na jeho hodnocení uživateli. Amazon používá 5 hvězdičkové hodnocení. Hledejte hodnocení uprostřed. Vylučte ta nejhorší a ta nejlepší.

Tam naleznete jaké má daný výrobek silná i slabá místa. Na rozdíl od sociálních sítí nám dá tato platforma realističtější pohled na daný kus vybavení.

Video

Jak postavit domácí studio za méně než 10.000,-

SHARE IT:

Comments are closed.