USB Mikrofon v domácím studiu?

USB Mikrofon v domácím studiu?

Je USB mikrofon vhodný pro domácí nahrávací studio? Jaké omezení tyto mikrofony mají? USB mikrofony představují specifickou větev vybavení pro nahrávání. Jejich těžiště je ale jinde než v běžném nahrávacím studiu.

USB Mikrofon v domácím studiu?

USB mikrofony jsou jednou z možností jak převádět audio do digitální podoby. Jsou, ale vhodné pro nahrávání v domácím studiu?

USB mikrofon je uzavřený systém, který integruje 3 funkce. Samotný mikrofon, předzesilovač a zvukovou kartu. Vše je schováno v těle mikrofonu.

Na mikrofonu nalezneme i výstup na sluchátka a ovládač pro mix nahraného zvuku z DAW a přímý zvuk přicházející na mikrofon.

Omezení USB mikrofonu

Z výše popsaného je patrné, že USB mikrofony jsou uzavřené systémy, které dokáží převést zvuk přes připojený USB kabel. To je zároveň největší omezení tohoto řešení.

Pokud chceme nahrávat do DAW, musíme nastavit spojení mezi převodníkem a nahrávacím softwarem. Toto spojení je výlučné, to znamená že nelze připojit více převodníků najednou. Každé DAW dokáže komunikovat pouze s jedním převodníkem v jeden moment.

Z pohledu DAW je USB mikrofon vlastně převodník. Ten si přebírá kontrolu nad cestou zvuku jak dovnitř tak ven. Takové řešení nás tedy omezuje pouze na možnost nahrávat a monitorovat skrz mikrofon. V okamžiku, kdy budeme potřebovat nahrávat více zdrojů najednou, není to možné.

Druhým omezením je, že veškerá konektivita probíhá na těle mikrofonu. Jinak řečeno, sluchátka zapojíme do těla mikrofonu. To je samozřejmě nepraktické, protože při složitějším nahrávání může bude kabel sluchátek narážet do těla mikrofonu.

I samotné připojení přes USB kabel je omezující v délce zhruba do 5 metrů. To u klasického XLR kabelu/mikrofonu neřešíme.

Kde má USB smysl?

USB mikrofony jsou zařízení vhodné pro nahrávání mluveného slova, podcastu, živého streamu. Pro jednoduché a rychlé připojení mikrofonu bez nutnosti použít prostředníka ve formě zvukové karty je toto řešení ideální.

Samozřejmě, zvukově můžeme použít takový mikrofon (jedná se zpravidla o velkomembránový kondenzátor) na jakýkoliv zdroj zvuku. Zvukově dosáhneme dobrých výsledků. Omezení máme právě v konektivitě a menší fyzické vzdálenosti od počítače.

Dobrým příkladem jsou mikrofony firmy Audio – technica AT2020 a AT2020USB+. Oba modely jsou téměř shodné, vyjma připojení.

Video

USB Mikrofon v domácím studiu?

SHARE IT:

Comments are closed.