Potřebuji pro mastering speciální software?

Potřebuji pro mastering speciální software?

Potřebuji pro mastering speciální software? Vystačíme si s prostředím běžného DAW nebo potřebujeme speciální software pro mastering?

Co je Mastering?

Pro odpověd na otázku v úvodu si pojďme vyjasnit co je mastering. Jedná se o finální krok v procesu nahrávání. Řadíme do něj úpravu hotového mixu v podobě stereo wawu po stránce frekvenční i dynamické. Snažíme se vyvážit přechody mezi jednotlivými skladbami. Upravit je tak, aby na sebe navazovaly plynule. Také zde řešíme úpravu celkové hlasitosti.

Z toho vyplývá skutečnost, že používáme tři nástroje: Ekvalizér, Kompresor a Limiter. A tyto efekty používáme i v prostředí běžného DAW.

Software pro mastering

Pokud tedy převedeme zvuk do digitální podoby, do prostředí jakéhokoliv nahrávacího software, můžeme na něj tyto tři základní procesy uplatnit. Nemusíme použít speciální aplikace. Prostředí běžného DAW nám postačí.

Speciální masteringové programy nám umožňují pohodlnější práci, např. při nastavení návaznosti skladeb, použití různých identifikačních kódů, či chytré funkce pro měření či úpravu bez změn hlasitosti.

Všechny tyto funkce, ale můžeme použít i v běžném DAW.

Video

[thrive_leads id=’6350′]

Potřebuji pro mastering speciální software?

SHARE IT:

Comments are closed.