Cubase – 3 Módy Object Selection

Cubase – 3 Módy Object Selection

Cubase – 3 Módy Object Selection. Označovací nástroj (Šipka) je základní editační nástroj pro výběr a označení nahraných stop. V Cubase má ale tento nástroj celkem 3 módy. Ty slouží k posuvu obsahu klipu v jeho rozmezí a použití stretchingu – přepočtu tempa bez změn ladění.

Object Selection, neboli šipka…

Nejpoužívanější editační nástroj v každém DAW je nástroj k výběru a označování obsahu stop. Zpravidla má tento nástroj podobu šipky. Ten slouží k základnímu pohybu s obsahem nahraných stop. Klipy můžeme označit a chycením přesouvat na pracovní ploše projektu. V Cubase nalezneme k dispozici další módy, které nám pomáhají k rychlejší editaci.

Normal Sizing

Pokud chceme změnit mód chování Object selection nástroje, musíme otevřít roletku v nabídce editačních nástrojů. Pod ikonou šipky se nám otevřou další možnosti.

Normal Sizing je základní, nejběžnější nastavení, které používáme pro výběr a označení stop.

Sizing Moves Contents

Druhý mód umožňuje posouvat obsah klipu tak, že konec či začátek stopy se podsouvá za fyzický konec klipu. Nastavujeme tedy začátek či konec informace tak, že „hrneme“ obsah klipu v jeho výseči.

Podobný editační zásah můžeme provést stisknutím kláves CTRL + ALT. Na klipu se ukáže jiná ikona, která signalizuje, že máme aktivovanou funkci „podsouvání stop“. To znamená, že okraj stop se nehýbe a podsouváme pouze vnitřní obsah stopy.

Sizing Moves Contents okraj stopy fyzicky posouvá na straně kde se stopou manipulujeme. Vnitřní obsah, ale mizí za opačným okrajem stopy.

Sizing Apllies Time Stretch

Velmi užitečným nástrojem je poslední mód Sizing Apllies Time Stretch. Cubase umí měnit délku stop bez ztráty ladění více způsoby. Pokud potřebujeme zrychlit či zpomalit CELÝ KLIP bez konkrétní vazby na tempo, je tento mod ideální.

Je to velmi jednoduché, tažením za začátek či konec stopy dosáhneme zkrácení informace v čase. Můžeme samozřejmě stopy i prodloužit. Tento zásah aplikuje stretch funkci – tzv. gumové audio. Stopa se zkrátí či prodlouží. Změníme tak tempo, ale neměníme výšku ladění.

Pokud chceme takto upravit více stop najednou, můžeme. Vložíme stopy do folder tracku a aktivujeme Group Editing. Pak úpravou jedné stopy celý proces přeneseme na stopy ostatní.

Video

Cubase – 3 Módy Object Selection

SHARE IT:

Comments are closed.